JUS standardizacija
ostvaruje kroz bilsteralnu i multilateralnu saradnju sa nacionalnim organizacijama za standardizaciju, prvenstveno onih zemalja čija je tehnika i tehnologija vodeća u pojedinim oblastima. Saradnja, kao i korišćenje standarda naprednih zemalja, za osnovu kod izrade jugoslovenskih standarda su neophodni, jer bi traženje originalnih rešenja, bez uvida u nečija pozitivna iskustva, moglo znatno otežati rad na ,,tehničkoj regulativi”.
1) Saradnja sa ISO
Saradnja sa Međunarodnom organizacijom za standardizaciju ISO, u oblasti saobraćaja, ostvaruje se preko većeg broja tehničkih komiteta (TK), potkomiteta (PK) i radnih grupa (RG). Izuzev u jednom potkomitetu (TK 122/PK 1 — Dimenzije ambalaže) u kojem je naša zemlja aktivni član (P), u svim ostalim ima svojstvo posmatrača (O), tj. samo se redovno informiše o radu TK ili PK.
Rezultati saradnje se ogledaju u korišćenju standarda ISO pri izradi jugoslovenskih standarda — videti tabelu 2, u kojoj je prikazano trenutno stanje važnijih komiteta, odnosno oblasti na kojima se najviše radi u Saveznom zavodu za standardizaciju u oblasti saobraćaja.
2) Saradnja sa ECE
U okviru Ekonomske komisije za Evropu Ekonomsko-socijalnog saveta OUN radi Komitet za unutrašnji transport sa svojim radnim grupama (RG), grupama eksperata (GE) i grupama izvestilaca. Za nas je od posebnog značaja rad grupa eksperata za:
— prevoz lakokvarljivih prehrambenih
proizvoda (GE 11) — prevoz opasnih materija (GE 15) — bezbednost saobraćaja (GE 20) — konstrukcija vozila (GE 29)
Savezni zavod za standardizaciju aktivno učestvuje u radu samo GE 11 i GE 29, dok rad ostalih tela ovog komiteta prati samo kao posmatrač odnosno informativno. U radu GE 15 aktivno učestvuje Savezni SUP, a u GE 20 Savezni komitet za saobraćaj i veze. _
Zbog nedovoljnog broja odgovarajućih stručnjaka status Saveznog zavoda za standardizaciju u grupi eksperata za prevoz lakokvarljivih prehrambenih proizvoda (GE 11) suštinski nije više status aktivnog člana,jer se saradnja svodi samo na praćenje rada. Na taj način Savezni zavod za standardizaciju aktivno učestvuje samo u radu grupe eksperata za konstrukciju vozila (GE 29) koja se bavi izradom i usvajanjem propisa o homologaciji vozila.
Sporazumom o usvajanju jednoobraznih uslova o homologaciji delova motornih vozila (SFRJ je pristupila ovom sporazumu 1963. godine) do sada je usvojenG1 pravilnik, od kojih je SFRJ ratifikovala 22, a u toku je ratifikovanje sledećih 20 pravilnika. Međutim, stanje usvojenih ECE pravilnika i amandmana, kao i broj usvojenih pravilnika u SFRJ se stalno menja, te ovaj broj treba shvatiti samo orijentaciono.
Do nedavno domaća industrija motornih vozila nije bila kadra da zadovolji većinu zahteva ECE pravilnika i to je, najčešće, bio razlog zakašnjenja u prihvatanju pravilnika u SFRJ.
3) Saradnja sa SEV
Savet za ekonomsku uzajamnu pomoć (SEV) u svom sastavu ima i stalnu komisiju SEV za saradnju u oblasti standardizacije, Rad ove komisije se odvija putem komisija, sekcija i radnih grupa. U oblasti saobraćaja Savezni zavod za standardizaciju samo prati rad pojedinih radnih tela preko materijala koje od njih dobija (radni materijali, predlozi standarda i standardi). Komisija pokriva saobraćaj u celini i sarađuje sa drugim međunarodnim organizacijama koje se bave standardizacijom, Mnogi materijali su korišćeni kod izrade jugoslovenskih standarda. Naša zemlja nema status člana u Stalnoj komisiji,već se saradnja odvija na osnovu posebnog sporazuma.
Zaključak
Proces izdvajanja saobraćaja u posebnu oblast standardizacije je okončan. Međutim, proces oblikovanja i definisanja sadržaja rada stalno se odvija, proširuje i usavršava.
Dalji razvoj standardizacije u saobraćaju zahteva:
— dalju podelu rada u oblasti standardizacije;
— prevazilaženje problema nadležnosti sa drugim organima i organizacijama;
— intenzivnije praćenje rada međunarodnih organizacija za standardizaciju ili onih koje se bave pitanjima standardizacije, posebno ISO, ECE i SEV, i korišćenje njihovih rezultata;
— proširenje saznanja o standardizaciji kod saobraćajnih stručnjaka i šire, sa cilem većeg uključenja u izradu i korišćenje dokumenata standardizacije — posebno standarda; — kadrovsko osposobljavanje Saveznog zavoda za standardizaciju, naročito za rešavanje saobraćajne problematike; — stvarni, a ne samo formalni, jedinstveni sistem jugo-
slovenske standardizacije.
139
Standardizacija 1 985./br. 5—6