JUS standardizacija
aktue!nosti
LAWRENCE D. EICHER NOVI GENERALNI SEKRETAR MEĐUNARODNE ORGANIZACIJE ZA STANDARDIZACIJU ISO
Dr Lawrence D. Eicher je 1. maja 1986. godine preuzeo dužnost Generalnog sekretara Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO) od svog prethodnika gospodina Olle Sturen-a, koji je bio,n na čelu ove organizacije od 1968. godine. Generalni sekretar je glavni izvršni funkcioner ISO-a koga imenuje Savet ISO-a.
Dr Eicher (star 47 godina) je diplomirao na Teksaškom univerzitetu „A &M“, bio je u bliskom kontaktu sa standardižacijom od samog početka svoje karijere kada je 1974. godine, posle nekoliko godc'na rada u oblasti hemijskih istraživanja, prešao da radi u Nacionalni biro za standarde (NBS) u Tehničko odeljenje.
Njegova veza sa međunarodnom standardizacijom preko Nacionalnog biroa za standarde (NBS) počela je vrlo brzo kada je stupio na dužnost Predsednika Savetodavne grupe zadužene za informacionu mrežu međunarodnih ISO-standarda u okviru Američke nacionalne organizacije za standardizaciju (ANS!). 1979. godine postao je direktor Službe za izradu standarda Nacionalnog biroa za standarde (NBS) i predstavljao je NBS u različitim svojstvima, u radu značajnih Izvršnih grupa uključujući tu i njegovo članstvo u Savetu ANSI-a za međunarodne standarde. Kao predstavnik Sjedinjenih Amaričkih Država u svojstvu člana Upravnog odbora !nformacione mreže ISO-a od 1975. godine, bio je vrio poznat svetu standardizera kada je 1980. godine stupio na dužnost pomoćnika Generalnog sekretara ISO-a.
ISO je specijalizovana međunarodna organizacija za standardizaciju (u čiji sastav ulazi 90 nacionalnih organizacija — čianova) čije je polje rada donošenje međunarodnih standarda u svim oblastima industrije, istraživanja i trgovine, )SQ zajedno sa odgovarajućom organizacijom za oblast elektrotehnike Međunarodnom elektrotehničkom komisijom (!EC), na osnovu uzajamnog sporazuma, obrazuje sistem međunarodne standardizacije kao celine.
Dr Eicher, koji je već. pet godina svedok izrazitog razvoja, preuzima dizgine ISO-a u vreme dalekosežnih promena u svetu standardizacije i u oblastima koje su blisko vezane za nju. Potreba za međunarodnim standardima, čije donošenje ima za cilj usklađivanje (harmonizaciju) svetske trgovine, izrazito se uvećala poslednih pet do šest godina — | u Isto vreme specifične potrebe nekih grana industrije — vrlo značajnih kao što je obrada informacija — snažno su došie do izražaja zbog neobično brzog tehničkog napretka.
Dr Eicher snažno veruje u standardizaciju {i u to ,,da je ona investicija koja se zasniva na poverenju u racionainu primanu tehnologije za dobrobit ljudi”. On je istakao da, na kraju krajeva, makoliko da je važan napredak ne možemo biti impresionirani njim odnosno poboljšanjem koje ne odgovara ostalim sistemima koje moramo zadržati.
„Dostignuća ISO-a su toliko velika, ističe on, toliko sveobuhvatna da su priznata od većime ljudi. U stvari, uzeto u ce\ini, rad ISO-a je najšira međunarodna tehnička saradnja koja postoji, sa više od dvadeset hiljada stručnjaka koji se, svake godine, angažuju na unapređenju standarda Koji se koriste u industriji, trgovini, za dobrobit ljudi! za istraživanja.
Sada postoji jedan nov redosled problema kojli se sastoji u tome da se utvrdi šta, prema novim tehnologijama, standard treba da obuhvati da bi se postiglo unapređenje bez nepotrebnog trošenja | bez promašaja, Momentalno se u tom smislu radi u oblasti tehnologije informacija i ponovo se odbacuju tobožnja ograničenja u okviru međunarodne standardizac ije.
89 Standardizacija 1986./br. 5—6