Južna Stara Srbija : istorijska, etnografska i politička istraživanja. Knj. 1, Kumanovska oblast : (sa dvadeset i tri slike u tekstu i jednom etnografskom kartom)

108 ЈОВ. ХАЏИ-ВАСИЉЕВИЋ

6. Нова кућа. Ове су куће у српским селима веће од старих и солидније саграђене. У овој кази највише има ових — нових — кућа. Има их покривених и сламом и ћерамидом. Код ових кућа најчешће је кућа (кујна) одвојена од свих осталих зграда. У овај ред кућа долазе и „гостинске куће.“ Бар једна трећина домова имала је по две куће кућу за чељад и за гошвење, и кућу за госте. И једна и друга састоји се из по једног јединог одељења. У гостинској кући живи само старешина задруге; у случају какве изванредне потребе у породици: смртни случај, тешка болест итд. у гостинској кући живе и други задругари..

Где нема, по старости одмаклог изнад осталих, старешине задруге, у једној се кући готови и живе деца ау другој се спава и седи преко дан.

Обе су ове куће махом четвртастог облика. Има случајева да је гостинска кућа у облику правоугаоника од врата ка зачељу. У гостинској кући огњиште се меће ближе вратима да би било више простора за госте у зачељу. Ове се две куће праве по могућству једна до друге.

Иначе, нове куће (друга врста), оне у којих је кућа и говедарник заједно овако изгледају и овакав је распоред у кући и у говедарнику.

1. Кућна врата, голема 2. Кућа

8. Огњиште

4. Прекладник

5. Буџак

5. Камарице (прозори у зиду)

т. Нћве за мешење

8. Амбар за брашно, амбарче

9. Љуљашке за децу

10. Ведреник

11. Врата за говедарник

12. Говедарник

18, Врата за говедарник с поља

14. Јасла

15. Ђубре, док се нецзврљи кроз пенџерку 16. Пенџерка за ђуоре