Južna Stara Srbija : istorijska, etnografska i politička istraživanja. Knj. 1, Kumanovska oblast : (sa dvadeset i tri slike u tekstu i jednom etnografskom kartom)

146 ЈОВ. ХАЏИ-ВАСИЉЕВИЋ

ђане су приземне зграде за момке и њихове породице и за теглећу стоку, за тим амбари, кошеви, камаре сламе, стогови и друге зграде и зграде за земљоделске потребе. Ранијих година- постојале су овде велике и простране коњушнице за пашине ергеле. Од пашине ергеле ждребило се по 80—100 кобила сваке године. Све су зграде у овом чифлику покривене ћерамидом; нису никада ни биле сламом покривене.

Главни чифлички амбар је на сред села на оцедном месту. Амбар је висок за 40 степеница изнутра. Улази се на једна врата и има дванаест преceka. ЖКито се вади на дванаесторо врата која се налазе при дну свакога пресека. Амбар збира 90.000 шиника жита, преко 1.000.000 ока.

Чифлик има пространу п велику башту у којој је некада било сваког воћа, а сада је напуштена. Башта се налази при Доњој махали. У овој башти је Ђамил-паша засадио 5000 чрница (дудова) и рањена је у селу свилена буба. Бубу је ранило цело село наполе. Продавао се финик па се добивени новац делио између господара и чифчија. То је било још 1858 год. У чифлик спадају и сеоски ормани — врбе и тополе — и до ормана су биле за Ђамил-пашина времена оризишта. У то време покушавано је да се овде обрађује пиринач као параспур господару, па пошто се село жалило господару на тешку ангарију и што се побила многа стока вршећи пиринач, одустало се од тога. Пиринач је обрађиван само две године и то 1862 и 1863 год.

Од 80 пашиних ждребних кобила те две године ождребиле се само четири; све се друге иструле од вршења пиринча.

6) Јашар бегов чифлик у Скачковцу. И у овом, још и данашњи дан, чисто мез леком селу постоји нарочити чифлик. Чифлик је готово у сред села и састоји се као и онај у Режановцу из куле која личи више на мали конак, кућа за момке, штала, амбара, кошева и других потребних зграда. Господар села ради сам један део свога имања са момцима, а оста-