Južna Stara Srbija : istorijska, etnografska i politička istraživanja. Knj. 1, Kumanovska oblast : (sa dvadeset i tri slike u tekstu i jednom etnografskom kartom)

158 | JOB. ORO ВАСИЉЕВИЋ

===

Они се с породицом увеле, у. чифлик и сваки момаћ добије у чифлику по MN ућу и собу где му станује породица. Господар има теглећу стоку и сав прибори момци угаре и ору земљу и сеју. Средња годишња плата је момку обично 1000 гроша, затим 10 ока соли, опанака колико поцепа за годину и неколико (према погодби) главица купуса пи празилука за зимовину. Има случајева, и то врло често, где момци добијају од господара годишњи иараспур. Често се даје момцима уз плату и утврђена количина жита, обично кукуруза и пасуља; момци бивају само Срби и Цигани православне вере. Положај момака врло је тежак и бедан. Те породице сасвим пропадају; најгоре је што морално пропадају. — У чифлицима станују господарски надзорници (ћехаје и јасакџије) п они руше породични живот момака. У овој кази породице момковске сматрају се за неморалне. Момци не остају дуго у једном чифлику. Они се погађају о Митрову или Ђурђеву дану. Први међу момцима зове се субаша а његова жена субашица пли субашиница. да субашу се бира најпромућурнији међу момцима; често онај који има најлепшу жену. Поље које обрађује господар е момцима сабирају лети аргтпи пили четерачије. Аргати се наимају надницом а четвртчије добивају за. жетву и вршидбу четврти део белога жита — четврти шиник; зато се и зову чешвршчије. Четвртчије обично бивају Цигани, затим хришћани; има и чифчија четвртчија.

Војник. Овај господарлук је до екора, до пре 90 година, рачунат у село. Њега као село помињу и стари путници. Само име његово говори да су га настањивали хришћани и уживали повластице од султана. Може бити да су се односи у овом селу изменили тек око половине ХУШ века. Војннк се налази на левој страни реке Пчиње и недалеко на десној страни пута Куманово— Крива Паланка. Цео је Војник господарлук и припада скопљанском Јашар-бегу. До пре 30 година и у Војнику су постојали исти онакви односи између сељана — чифчија — п госпо-