Južna Stara Srbija : istorijska, etnografska i politička istraživanja. Knj. 1, Kumanovska oblast : (sa dvadeset i tri slike u tekstu i jednom etnografskom kartom)

190 Ј0В. ХАЏИ-ВАСИЉЕВИЋ.

Црно Поље. То је утрина на граници према атару села Ваксинца; овај део атара јесув, без воде, те се тако и зове.

Речица. Овај је крај атара на међи према атару села Табановца; и то је сеоска утрина са шумарком у зачетку.

Пазариште. 'То је заравњен простран брег према Куманову. И то је утрина — „бузалчина“. Ту је „остра“ земља и никако се не оре. Ту расту планинске траве : острика п маторика. Пазариште захвата простор у дужини 2—8 км. Оно је према међи којнарској узвишено, под именом Аџи-шепе.

„Ливаде. То су у ствари ливаде које се косе; и оралија је овде најбоља.

Шума се сеоска зове корија; она је на међи села Којнара. То није шума већ шумарак, а од кога становништво једва прави за своју потребу жегре, клинове, слушце и други ситан алат за земљорадњу.

Одмах до села налазе се сеоски Орман. То је врбљак и шопољак сеоски до саме реке. По Орману се, местимице, сеје нешто бостана.

Ово је село било све чифлик. Од 40 година на овамо откупило се од господара седам кућа и они су рајеши. Сада се село нагло откупљује.

По харачком списку из 1368 године село је имало и свога кмета Србина.

И ако је ово село до пре неколико година било цело чифлик — мезлеко — оно је типа обичнога села и збијенога; чифлик се у њему распознаје и већ смо га описали.

Село има 89 кућа; збијенога је типа и има свега три махале ито су: Миратовско, Горњо п Долњо маало. Махале су поређане редом поред реке; озго. је прва Миратовска, па Горња па Доња махала. Најближа је реци Миратовска па Горња па Доња махала. ~

Миратовска махала добила је име по чифчијама који су се били доселили из села Миратовца у Прешевској Кази. Та је махала насељена пре 95 година. Досељеници су се звали „Луневци (Младен, Петар и Стеван) али у овом селу почели су их звати Мирааовцима п Миратовчанима.

Горња и Доња махала добиле су име по своме природном положају. Ништа ове махале не раздваја и оне су тако близу међусобом да се једна у другу претапају.

6 тога што је чифлик, куће су у овом селу једнолике; градили су их чифлички господари за чифчије. Све су куће ћерамидне. У селу се распознаје чифлик са својим зградама и амбарима. О чифлику смо говорили у предходном одељку.

СО тога што је ово село чифлик становници његови нису староседеоци. Чифчије се највише и у овој области селе из села у село. Али овде има чифчијских породица које живе, овде, по 80—90 година. Главне су и сталне породице у селу: