Južna Stara Srbija : istorijska, etnografska i politička istraživanja. Knj. 1, Kumanovska oblast : (sa dvadeset i tri slike u tekstu i jednom etnografskom kartom)

ЈУЖНА СТАРА СРБИЈА 191

Миралаовчани, Рударци, Дервишовци; Умарци, Макрешани и Нагоричанци. Рударци су се доселили из села Шопскога Рудара у Кратовској Кази и то пре 80 година; ове је породице представник Вељко Станковић — Рударски. Дервишовци су се доселили из села Чукарке у Прешевској Кази. Доселили су се од прилике кад и Рударци. Дервишовцима се зову по томе што је један од њихових старих (Деда Цветан) био врачар и давао амајлије (записе) као дервиши што раде. Умарци су се доселили из скопљанскога села Студене Баре. Умарцима се зову с тога што су копали уму и продавали је по селима. Макрешани доселили су се из села Макреша у кумановском Козјаку. Представник ове породице је Деда Станко. Нагоричанци доселили су се из села Младога Нагоричина. Из тога су села побегли пре 80 година под пашину заштиту и то од харачлије истога паше.

Главно је занимање становништва овога села земљорадња. Као што смо видели, ранијих година покушавали су сеоски господари да производе пиринач, свилену бубу итд. али се све свело на земљорадњу. Доста се бостан производи у овом селу.

У селу се налази црква (Св. Јован Крститељ. Ова је црква до 1840 године била црквиште ; цркву су подигли сеоски господари. Сеоска је слава Св. Јован Крститељ.

2. Мпадо Нагоричино

Ово се село налази ча Нагоричкој Заравни готово између Паланачкога пута и реке Пчиње. Оно се налази на нај. сувљем делу Нагоричке Заравни. Кроз њега теку две суводолине: Сајшин дол и Пиленски дол г то су једини канали који одводе воду из његова атара у Пчињу.: Сајтин дол тече право на југ и утиче у Пчињу тек према атару села Зубовца. У атару овога села налазе се неколико интересантних купа (Вујевски Камен, Зебарник и др.) и о њима је говорено у 1 одељку ове књиге. И ако је тако суво, у њему има доста воде за пијење. У свакој сеоској махали има бунара и кладенаца а има и чесме у селу испод цркве. Бунари су плитки и вода се вади на рукама. Вода по квалитету своме средња је. На бунарима су махом камени ковчези. Кладенаца у атару има неколико, али највећи је и најважнији Дуреупов Кладанац. Овај је кладенац зидан каменом, циглом и варом. И у сувим доло-

Неки писци држе да има у овом селу и река — Нагоричка Река међутим те реке нема.

|