Kraljevina Srbija : novi krajevi : geografija-orografija-hidrografija-topografija-arkeologija-istorija-etnografija-statistika-prosveta-kultura-uprava
ВАРОШИ, СЕЛА, КУЋЕ, 295
Године 1483 кроз Широт је пропутовао, враћајући св из Јерусалима, Француз Делаброкијер. Тада су у Пироту већ били Турци'.
Године 1443 и 1444, српски деспот Ђурар Бранковић, ју друштву с Маларима, бејаше вратио себи од Турака Пирот и околину му“. Том приликом маџарски краљ Владислав, војујући са Србима против Турака, даде, у Пироту 23 Новембра (1443), писмо којим допушта деспоту Ђурђу Бранковићу, да међу својим људима избере и препоручи краљу на потврду човека за великог жупана у спољашњој солночкој жупанији, у којој је Деспот имао добра Тур и Вартањ.
Године 1444, месеца јуна, у Сегедину, при углављивању мира, Пирот (Шарћој)у враћа се Деспоту "Бурђу, као земља његова“,
Године 1578 кров Пирот је пропутовао Стеван Герлаг. Овај путник пише, да св Пирот зове: Град Милоша Обилића, онога истога, вели, који је распорио Мурата на Косову 1889“.
Године 1688 аустриски ђенерад Пиколоминија, по освојењу Ниша, узне нешто својих коњика, а оно друго Орбе добровољце, те с њима отне Белу Паланку и Ппрот. Турци ове непријатеље нису ни шчекали у Пироту, већ су се раније повукли 5 Софији“.
Године 1689 српеки добровољци, као посада аустриске војске, држали су Пирот. 29 Октомбра изиђу опи на Драгоман, нападну Турке, и победе их. Али се доцније Турци приберу, ударе на њих, и разбију их са свим. Ту су добровољци изгубили тлавног старешину, 3 официра, и 524 војника које мртвих а које заробљених.
Г Гласник У1, 212
2 Мијатовић, Ђурађ Бранковић, 1, 350 8 Годишњица П1, 839
% Глабник ХХХУТ, 907.
. 5 Је јтетон иде Тћетаћте Фет Бетђеп итд. У тој збирци има пз онога доба ова интересна белешпа: „Што омо много рачунали на своју срећу, и на неувиђавносг непријатеља, на страх који су им вадале паше прве победе, мепи је увек било неки рђав знак. Мислио сам да ће пепријатељ најпосле отворшти очи, као што их је п отворио. А наше рђаво понашање, п натомилавање којекаквих туђих добровољаца у ову земљу (Србију), доведо је Србе до тога да су, најпосле, волели турски јарам пего наше терете. О свему томе ја сам Принцу говорио више пута,“ — Ово пише љустриски војвода !
КРАЉЕВИНА СРБИЈА 15