Kraljevina Srbija : novi krajevi : geografija-orografija-hidrografija-topografija-arkeologija-istorija-etnografija-statistika-prosveta-kultura-uprava

ВАРОШИ, СЕЛА, КУЋЕ 297

У другој поли дванавстота века, Стеван Немаља оте од Грка: Ниш, Лесковац, Липљан (то јест Косово) и Врању и врањско поморавље.

И то освојење није остало непроменито. Њад је Краљ Милуфин ступио на краљевски престо, нашао је, вели летописац, земљу вршењу јаво притешњену. Да то завојшти на Грке; оте од њих (1282): оба ЛПолога, 6 градовима и окрузима њиховим; Скотље, (Овче Поље, Злетову п Пијанац.

Он тада п Врању п Љрањско Поморавље врати српској дртави. Од тога доба Врања се није одвајала од српске државе, докле је нису освојили Турци 1455.

Године 1889 Цар Мурат, идући с војском на Косово, није хтео на Качаник, него се од Ћостендила упути на Мораву и Врању. Цар Лазар се надао томе; з% то је гледао да му пресече пут; ади Мурат разбије предње Лазареве војске, сиђе на Мораву, пређе је у шест колона за једну ноћ, н онда испадне о бока у Ковово, где га је Лазар чекао о главном својом силом.

После косовеке битке (15 Јуна 1889), у Врањи виђамо Тесара Угљешу који св зове „Господар Врањи, Иногошту, 1 Прешеву“. Земља овога „Господара Угљеше“ могла св пружати од. Прешева у Моравици доле до Владичипа~ Хана, а можда ДО Ушке или и до Шросеченице, и од границе кумановеке до северне неђе ппотошке према Лесковцу“.

На тај пачин, Угљеша је држао источне путове који су водили у државу Лазареву.

Бивши кеко време наклоњен Турцима, Угљеша се користио приликом те познао њихову политику, и њихову ратну вештину.

Године 1402, Новембра 9, Деспот Стеван Лазаревић, код Грачанице, потуче Турпе. За ту славну победу Отеван је имао много захвалити Ћесару Угљеши, који му је помогао боље него пко. Од тада је Угљеша постао „као неко крило Хришћанима на крајини“.

1. Од Врање до Прешева (у Моразици) које је сада остало под Турпима

има око 8 часа даљипе, | ; 2, От. Новаковић, у Годишњици ПТ, 311 8. Гласник ХИ, 252