Kraljevina Srbija : novi krajevi : geografija-orografija-hidrografija-topografija-arkeologija-istorija-etnografija-statistika-prosveta-kultura-uprava

298 ВРАЊСКИ ОКРУГ

Године 14198, у зимње доба, бесни Султан Муса, желећи како тод отети од Орба ово Брдо и његове богате руднике, кретв св из (офтије по снегу и цичи најбржим ходом, предре преко Трна, Знепоља, Чемерника, и груну на Врању тако из ненада до у мало не ухвати жива Ћесара Угљешу.“

Године 1454, Септембра 24, код Врањске Бање, војвода Нипола Скобаљић потуче Турке им, тиме, за онај мах, заклони Врању од турске најезде.

Али Врања се није дуго сладила слободом п миром.

Џултан Мехмед Џ, да би осветио погибију своје војске на Бањи, сам се крете из Једренета, пређе Врању, потуче се са Скобаљићем на Трепањи, разби му војску, и, Као што је већ на свом месту казано, њега и стрица му живе наби на коље, 16 Новембр“ 1454.

Године 1455 Турци се опет" упуте на Ново Брдо.“ Ласно је замислити како је било Врањи, п њеном округу, кад је туда пролазила она војска која је ставила под мач новобрђане који су јој се на веру предали ! |

И тако је Врања пала под Турке 1 Јуна 1455.

Тодине 1878, Јануара 16, српска војска, идући уз Мораву, приближила се к Врањи, и отпочела бити се с Турцима који су Врању држали.

„Мајор Радован Милетић, с три баталиона, и једном брдском батеријом, зађе Врањи за леђа, по што је обишао утврђен турски лотор на Плачевици.

"0 овом Ћесару Угљеши тлед. више у Прилошкима т. Руварца (Гласник ХОТ, 100 --— 194).

а

2 Ново Брдо, 10--19 часова па занад од Врање, у пшрисоју ЉВеље Главе, бејаше ивишао па гдас као прва и најславнији. варош у упутрашњостп Балканскога Полуострва од 1850—7450. Ту су били они богати рудници који су Деспоту Ђурђу давали на годину чиста дохотка, 200.000 дукшта. Турци су, више пута, великом силом, ударали на Ново Брдо, и, пајпосле, по кроапој битци, опопм св је предало на веру 1 Јуна 1455. |