Kraljevina Srbija : novi krajevi : geografija-orografija-hidrografija-topografija-arkeologija-istorija-etnografija-statistika-prosveta-kultura-uprava

ВАРОШИ, СЕЛА, БУЋЕ 999;

18. Јануара би бој на Врањи. Турци нападоше на српску војску на Бресвици и Левотину. Према Бресници у почетку успеваху, и Србе потископе отевши им стад Камен. Добивии помоћи, (рби Турке уставише, по сузбише их. Ту се борио пуковник Нићивор Јовановић.

Ђенерал Белимарковић упути једне трупе на вис Чеврљуту, кључ турскоме положају; потпуковвик Димитрије Ђурић управи друге на Турке с бока и с леђа. Српски топови трупу врло успешно на турски лодбжај. Њих је управљао мајор Милован Павловић. Пешаци, добивши помоћи, још жешће нападну на Турке, који почну узмицати. (Срби тада отму Чеврљугу на јуриш.

Турци бише истерани из свих својих положаја, осем Плачевице и Три Брата.

19. Јануара Турци, растерани с Чеврљуте и с других полотаја, не уставише се ни у Врањи, нето побетоше даље.

Наша војека уђе у варош и заузе је.

Мајор Драгомир Путник, са хртвицима, тони Турке који беже ка Куманову. На Бујановцу се бегунци уставо, огледају да се бију, али на скоро побегну опет.

Срби почну нападати на Плачервицу. Нападом управља потпуковник Јован Шоповић. Турци опсађени, видећи да су остали сами, подозише оружје (њих 4 баталиона), и предадоше се Србима.

Турској војсци на Врањи били су команданти: дивизИскИ ђенерал Асаф- Пала, и бритадви ђенерали: Ибраим - Паша и Есад- Палаа.

У бојевима око Врање рањени су: поручици «ован Штанић. (остао хром у ногу), Љубомир Христић, Милан Божић, и Коста Бокшин.

Варош Врања на месту је лепом, здравом. Од северног ветра њу заклања висока планина од које два виса, Плачевица и Крстиловица, наднела су се над саму варош. С јужне и источне стране, непун (аб места, вијугљ се река Морава, која ту није једрија од Млаве на ушћу. Само широко корито њено показује како ве-