List mladih istraživača Srbije

ШУМАРСКА АКЦИЈА РЕЗУЛТАТИ СЕ ВЕЋ ПРИМЕЊУЈУ

Тема шумарског програма на Копаонику је била: „Истраживање развоја, мере гајења, угрожености од пожара и појава сушења култура четинара". Био је то иаставак истраживања од ранијих тодина. До сада је истражено 20 сталних научнцх површина Панчићеве оморике, ариша, молка смрче, белог бора, смрче белог бора и смрче, Добијени су драгоцени подаци о производности, развоју и степену угрожености од пожара и сушења. Значајан део резултата се већ примењује у пракси. Аутор пројекта и стручни сарадник на програму је професор Др Лазар Томанић. Г. Т.

ИСТРАЖИВАЧКА АКЦИЈА „ЕКOЛOГИЈА ЛЕСКОВЦА“

АНАЛИЗА ВОДА ВЕТЕРНИЦЕ

Програмска истраживачка акција „Екологија Лесковца“ је прва акција Друштва младих истраживача Лесковца. Теренски део je реализован у јулу. Узимани су узорци воде из реке Ветернице, из бунара дуж њеног тока и из бушотина у Лесковачкој котлини. Узорци су анализирани у лабораторији „Вунила", Водовода и Завода за заштиту здравља. На акцији је учествовало 13 истраживача од чега шесторо на терену. Два уесника су суспендована због неодоговорног понашања и враћени су са акције. Остали акцијаши су испољили велику одговорност према раду и професионализам у обављању задатака. Највећи проблем је био недостатак теренског возила што је веома отежало прикупљање узорака. Саша СТАМЕНКОВИЂ

ЕКОЛОШКА ШКОЛА ПОДМЛАТКА НА ТАРИ ТРЕБА БРАНИТИ ПРИРОДУ

Најмлађи чланови Организације истраживача окупили су се, у августу, у Митровцу на Тари да 6и похађали еколошку школу. Већина учес•мика је и раније била на сличним програмима БИС-а и Петнице. Свакодневно су присуствовали предавањима о различитим проблемима загађивања и заштити животне средине. Часове су држали стручњаци из области орнитологије, малакологије, мамалогије, ботанике и посебно фитоценологије. На терену је рађена детерминација инсеката, пужева и гми-

СТРУЧНИ САРАДНИЦИ И ПРЕДАВАЧИ Божана ЈОВАНОВИЋ, пужеви Предраг ПЕТРОВИЋ, зоологија Лазар ТОМАНИЋ, шуме Слооодан ПУЗОВИЂ, орнитологија Ненад ЈЕРОСИМИЋ, исхрана у природи ОСТАЛИ Матић РАДИНА, шеф; дежурни психолог и организатор. Николић ТАЊА, „десна рука“ Владимир ЛАПЧЕВИЋ, „лева рука“ Николић КАТАРИНА YU 1 ББА радио - аматер (88) Жикип МАЈК, дежурни филозоф. астроном и гатара Ана и Маја, задужене за КЗЖ (казнено - затвооски живот) к Лава и Горги професори за мађарски и македонски Јовановић БРАНИСЛАВ Г задужен за спортски живот . НОВИНАРСКА СЕКЦИЈА TAPE

заваца. Учесници су научили да препарирају инсекте, постављају мреже за птице, разлику лековито биље, отровне и јестиве гљиве... У слободно време су учили мађарски и македонски језик, играли кошарку и одбојку, пливали... Увече су приређиване прославе на које су позивани и другови из павиљона, кошаркаши .Партизана'!!! Једном речју било је дивно. Боравак у школи је утицао Да свхатимо да је природа створила човека и да је не смр бесомучно уништавати већ стално чувати и бранити.

ЕКOЛOГИЈА И OHO НА ДУБАШНИЦИ HIPNOS НАД ВЕЈСКОМ РЕКОМ

Највећа неизвесност, пред лето, била је везана за акцију Општенародне одбране у Бору. Руководилац акције Слободан Костић је, ипак, окупио екипу и уфурао се код еколога на Дубашницу.

МИ, са програмских акција Екологије и Општенародне одбране и друштвене самозаштите, вам, се јављамо са 1000 метара надморске висине из Шумске кућице у срцу Дубашнице, код Бора. Висока заталасана површ Дубашнице, са густим шумама, проређеним шумарцима, травнатим комплексима и пропланцима на којима сваког јутра пролазе носталгичном звоњавом стада оваца, крда јелена и по која змија.

Без сталних житеља и било канвог саобраћаја, са увек чистим и свежнм ваздухом, који опија и навлачи сан на очи, прадставља идеално место на овој планети, где се не осећа притисак еколошке катастрофе, већ где човек заборавља време, бриге и обавезе. МИ са акције екологије вршимо детаљна испитивања потока н вода које чине слив Вејске реке која се улива у Борско језеро. Испитивања се врше због повећања водотокова који се користе за повећање капацитета вода Бора. Даља испитивања обављамо у импровизованој лабараторији у Шумској кућици; одређујемо брзим методама неколико елемената и Ph вода. На Техничком факултету у Бору, помоћу ААС одређујемо присуство осталих елемената. ОНИ са Општанародне одбране врше инвентаризацију тепографског простора са аспекта ОНО и ДСЗ, на теренима јужно од Борског језера, Саваче и Дубашнице. МИ смо из целе земље и околине, дружимо се, учимо нове ствари и стичемо искуства у бављењу научно-истраживачким радом.

Сања АПОСТОЛОВ

12