Markov manastir

Када се изиђе из села Сушице, види се и одмах је ту Марков Манастир на обали Маркове Реке. Марков Манастир је опкољен високим зидом и конаком, зградама, и то западно од цркве је стан игуманов, поред кога је у манастиру само још један монах. До игуманова одељења је одељење за госте, и то на горњем спрату, а доле су ћелије за монахе. Ова два одељења спаја стара трапезарија. У монашким ћелијама једини је намештај рогозина — асура на земљи.

Од конака најстарији је део трапезарија, која је сва чађава од пожара када је манастир горео. Трапезарија је од камена, доста је велика, што значи да је манастир некада имао већи број монаха. Остали делови конака су новији, и грађени су од плетера и дрвета. Испод трапезарије била је некада кухиња. Трапезарија се са северне стране свршава апсидом, те изгледа као црква. По зидовима се распознају трагови старога живописа. Доле у висини сокла у трапезарији био је орнаменат тањира у разним бојама. Сокл је подељен на правокутнике, и у сваком правокутнику су по три тањира, који имају 46 ст у дијаметру и сваки је друкчије орнаментисан. Изнад сокла биле су човечје фигуре у природној величини, а изнад њих биле су сцене. Трапезарија у целини чини утисак цркве, јер православна црква сматра и примање хране код монаха као богослужење и оно се не разликује од других црквених служби, у реду којих има свој нарочити чин или црквену службу трапезе, и у манастирима се трапеза поставља у нарочитом трапезном храму.) Тако је и овде у Маркову Манастиру.

У средини манастирског дворишта је црква од камена посвећена св. Димитрију, лепа и добро очувана зграда према својој старини. Са западне стране цркве дозидан је крајем осамнаестога столећа прислон од камена (слика 6.) а подигао га је Гамзи паша, који је прво хтео оборити Марков Манастир, но разболевши се изненада код Маркова Манастира, окупао се у Марковој реци, и оздравивши не само да није порушио цркве, но је место старога нискога прислона подигао нов,!') Иако је овај прислон лепо и солидно израђен, ипак квари угисак који даје црква Маркова Манастира својом архитектуром, јер не одговара згради цркве, а још више квари овај утисак доцније дозидана исповедаоница с јужне стране цркве, која не улази у органски састав целокупне грађевине. Историја Маркова Манастира није нам поближе и више позната. Њу нам казује пре свега један запис који је некада био у цркви записан, а у коме се говори о оснивачима цркве Маркова Манастира, када се црква почела градити и када је довршена. (Осим овога записа имамо још неколико записа по разним књигама, које некада припадаху Маркову Манастиру, а које су разнесене одавде у разне библиотеке по Европи, и то је све.

Узрок овој оскудици вести о Маркову Манастиру је у томе, што су књиге његове однесене и покрадене, а већи део ових књига је силом уништен, што су записи у њему уништавани, као и сви трагови који говоре о српском пореклу овога манастира, тако да данас остадоше само камени зидови цркве, са једним добрим делом лепо очуваних фрески у њој, које су такође уништаване. Није толика жалост када старина и време униште оно у чему се дух човечји борио за своју бесмртност и за свој спомен и после смрти, али је велика жалост када људска рука из ниских и некултурних побуда силом квари и омета ову успомену иза смрти оних, који са зебњом у души и великим трудом осигураваху себи спомен после смрти. |

Историју Маркова Манастира казује нам један запис, који данас истина немамо, јер су га Бугари уништили, али су га срећом забележила два посетиоца Маркова Манастира, тако да за његову истиност имамо два сведока. Овај запис забележише П. Срећковић!2) и Јастребов'У), и гласи:

ИЗКОЛЕННЕМЋ куца И КОПАКЦЕННЕМ сина И СКШЕСТЕНЕМЋА стаго дха МБЕНОКН СЕ СТИ ПРЕБОЖКСТЕЕНИ ХрамЕ стаго Бедико МУЧЕНИКА Хрнстока повКдоносца Н чУдоткорца Димитра СК УусрвАИСМК Н ПО АНТЕМА БлаговКрнаго крама Влкашина ск влагоккрние кралице Фленко и ск ТУКЕЗАОБЛЕНИМЋ 6 штерма н синомк Благоккрнага Кралемк Каркомк и Чидоашемк Иканишемк н Димитром,... СМЖЕ монастирк наче се адати акто 5лунг (6853 = 1345) кк дни влагоккронаго цара Стефана но урнстомовнваго крала Валкашина скершн се кк дни влагоккрнаго н кристолмовикаго крама ЛТарка.

Овај нам запис казује, да се храм св. великомученика Димитрија обновио усрдношћу краља Вукашина с благоверном краљицом Јеленом, и с милим њиховим кћерима и синовима благоверним краљем Марком и Андрејашем, Иванишем и Дмитром, година пак која сада треба да каже када је то било, избрисана је. Даље казује овај запис да се црква св. Димитрија Маркова Манастира поче зидати 1345. године у дане благоверног цара

10) Види типик гл. 35,

п) Гласник 46, 219.

12) Гласник 46, 220.

18) Гласник 57, 69, Овде доносимо запис о Јастребову,