Menično pravo. I

249

због неисплате (сам пак дан протеста не рачуна се н. пр: протест датиран. 1. Априла, рок 15 дана, тужба се подноси најдаље 16. Априла закључно. Испоредити бр. 326).

826. — Довде је (бр. 324 и 325) било говора о томе: кад прави менични поверилац —- дакле ре-

митент, односно последњи жиратар — тражи регрес. Међу тим, може се десити, као што се п дешава, да регресат плати меницу, па после и сам хоће да тражи регрес од својих претходника.

() овоме случају садржи се пропис у тач. 2. и 8. 5. 143. тргов. зак. И за таквог регресанта важи

све напред речено о праву на регрес — бр. 319, 820, 821, 321. ђб, о нотификацији протеста — бр. 823, као и о подизању регресне тужбе — бр. 324,

825. Само и једино за оваквога регресанта рокови за подизање тужбе почињу се рачунати од дана кад је и против њега тужба подигнута, а не од дана тротеста. (во са тога, што би он често био у немогућности на време подићи тужбу, ако би му се рок рачунао од дана протеста; јер за овај он сазнаје не одмах, него тек кад му се тужба достави, или нотификација изврши.

у.

ГУБИТАК ПРАВА НА РЕГРЕС.

5. 144.

По истеку више поменутиг рокова: — за. подналиање (трезентирање) менице одма по виђењу, или на један или више дана или месеци по виђењу, или ма обично време по виђењу, —- за протест због неистплатв,

за подизање тужбе на накнаду — притежатељ менице губи сва права противу преноситеља.