Menično pravo. I
261
847. — Рок за издавање повратне менице. У закону се ништа изречно не каже о томе до кога се времена може пздавати повратна меница. Ипак се тај рок по својим крајњим границама може тачно определити према осталим утврђеним правилима меничнога права. И тако:
Повратна меница, као што знамо, служи томе, да ималац старе менице добије накнаду због њене неисплате. (Ова последња, као што смо видели, доказује се само протестом због неисплате. И по томе сама прпрода ствари доноси собом правило: да се повратна меница може вући само после тротеста због непсплате старе менице. Пре и без овога протеста она се не може ни издавати, онако исто и из истог разлога, као што се бев тога протеста не може тражити ни регрес због неисплате ма и парничним путем — вид. бр. 320. (Кад се стара меница протестује вбог несигурности акцепта — бр. 171, — онда се још не може вући повратна меница, јер се још не може ни наплата тражити од регресних обвезника, већ само обезбеђење — 5. 189. трг. зак. и бр. 307. И у томе се налази један разлог са којега ваља разликовати протест због несигурности акцепта од протеста због неистлате, па их не мешати ни по Форми, ни по дејствима, као што се је то код нас дешавало).
Према изложеноме рок у коме се повратна меница може вући почиње од протеста због неисплате старе менице.
Трајање и крај овога рока опредељује се самим
роком за тражење регреса. Ми смо видели — бр. 324. — да се регрес по протестованој меници мора
тражити у извесним роковима, који се одмеравају према удаљености места плаћања и места регресата. И како се пи повратном меницом на крају крајева хоће да добије тај исти регрес, али никако да се обиђу рокови прописани за тражење његово, то излази,