Narodna enciklopedija srpsko-hrvatsko-slovenačka : III knjiga : N—R

РАТОВИ ОРБИЈЕ

вестио је, ла су Срби одстушили ка Пироту. Други је извиђачки одред кренуо 911 од Малог Малова преко Чепана, и дошао је до Букароваца, где је заноћио, не наишавши на (Србе. Остале бугарске трупе нису овога дана предузимале ништа. 10/11 одред мајора Милошевића, ојачан са. још 2 батаљона П позива. (сада, је свега било 3% батаљона П позива и 2 брдска топа) имао је малу чарку код Височке Ржане и одбио је напад. Коњичка. оритада ограничила се на слање вода ка Одоровцу и патрола пред фронтом. Дунавска дивизија, смењена Шумадиском, отишла, је у резерву у Калотину. Шумадиска дивизија имала је један истакнут · батаљон више Дратоманских Ханова и две чете на Чепњу. Бугари су око 11 часова извршили напад и батаљон се повукао. Ојачан је после батаљоном 11 пука, али је и он био принуђен да се повуче. Бугари нису гонили. 11 пук је друтим својим батаљоном ојачао 6 пук на улазу у Драгомански Теснац. Пред бутарским нападом 6 пук је одступио, а оба батаљона. 11 пука остала су на положају борила. су се до мрака. Бугари су се зауставили, а цела дивизија Добила је наређење, да се преко ноћи повуче на супротну обалу Лукавичке Реке, што је и учинила, не узнемиравана од Бугара. Дринска дивизија посела је била положај: лева обала потока Бељеве—Владиславци—Дратојла. Бугарска Врховна Команда упутила је ради извиђања једну колону (5 батаљона, 1 ескадрон и 6 топова, мајор Стојанов), која се кренула друмом Дратоман—Цариброд. Око подне ова је колона извршила, у вези са колоном Бендерева, напад на Оштру Чуку и Високи Вис (код Драгојле). У току целог дана дивизија је одбијала бугарске нападе и постепено се повукла са Оштре Чуке на. Високи Вис. Ноћним препадом Бугари су успели да пребаце десно крило преко потока Бељеве. Услед тога деско је крило било повучено на планински чвор у врху потока Бељеве, центар на десну обалу тога потока, а лево је крило остало изнад Драгојле. Моравска дивизија је овога дана прешла на положај Круша—Несле, оставивши један пук на линији Bpamча—Трн. Тимочка војска је овога дана изашла. на положаје код Омрдан - Капетановце и Назир-Механе.

У току ноћи 10—11/11 држат је у Цариброду ратни савет, на коме је решено, да све четири дивизије и коњичка бригада на ЈИишавском војишту образују Нишавску војску (која се ставља под команду пуковника. Петра Топаловића), да цела војска одступи на границу и ту да се спреми за одбрану. Према оваквом peшењу, била је издата ваповест, да. све српске трупе одступе и концентришу се код Сукова, и то: Моравска дивизија, да

— 696 —

заузме положај позади Цариброда, десно од друма; Дринска. да дође у резерву позади Моравске на левој обали Суковске Реке; Шумадиска на положај лево од Моравске, а Дунавска позади ове у резерву на десној обали Нишаве. Одступање да почне Моравска, за њом Дринска, која да буде заштитница. Командант Дринске дивизије није добио ову заповест, већ KOмандант артилериског пука, и он је одвео све снаге Дринске дивизије, оставивши команданта са два истакнута батаљона. на положају на висовима северо-источно од Дратојле. Међутим су се остале дивизије повукле, само је један батаљон Моравске дивизије, као заштитница заостао у висини истакнутог дела Дринске дивизије.

Међутим Бугари су ојачали одред мајора Стојанова, и под општом командом потпуковника Николајева, упутили напад у три колоне: лева (Ратко Димитријев, з батаљона) правцем Чорул—ВладисавциЧифлик Ново Село—Цариброд у обухват десног српског крила; централна, (капетан Никифоров, 5 батаљона, ! батерија) правцем Драгојла— Чифлик Ново Село, да напада фронт, и десна (мајор Стојанов, 2 батаљона, 2 батерије) друмом и десно од њега, кроз Драгомански Теснац. За овом колоном кретала се резервна колона (глаnHMHa, 7 батаљона, 1 батерија). Долином Лукавице кретала се коњица (барун Корвин, 5 ескадрона). На крајњем десном крилу наступала је колона Бендерева. (5 чета, 4 топа) на Тепош. Лева бугарска колона наишла је на батаљон Моравске дивизије, који је, после малог пушкарања, одступио. Централна колона потисла је остатак Дринске дивизије. Пред Царибродом су се све колоне ујединиле, и после доста слабе борбе успеле су, да заузму висове (Оштру Чуку и Голему) пред Царибродом. Када су српске трупе (заштитнаца Дунавске дивизије) у мрак одступиле, ушла је бугарска резервна колона у Цариброд.

Српске су трупе у току ноћи повучене ка граничном фронту на положај КуклаПланиница — Чиниглавци — Одоровде. На левом крилу у Ржани био је одред од 4 батаљона ШП позива; на Тепошу је био батаљон П позива, до њега (без везе) била је Дунавска дивизија на Ковачевом Брду и Големој Царини, десно од ње Шумадиска на Милојковачком и Нешковом Вису, Моравска“ код СОрећковца, а на десном Дринска до Кукле. У току 12/11 Бугари су почели наступање једном колоном шпротив положаја код Планинице, и после боја на Нешковом Вису (в. Нешков Вис), Нишавска је војска посела гранични фронт и добро га утврдила. Бугарске трупе поселе су заузети положај, и тониле су само ватром.

Ноћу 19—13/11 у штабу Нишавске војске примљено је наређење од Врховног Команданта о обустави непријатељства, те је наређено, да све дивизије оставе