Naša književnost
при ИЕ
Књижевност
о ~
један од највећих револуционарних песника Европе средином деветнаестог века, доба у коме су се јављали и песници као Фрајлиграт, Хервег и Хајне.
По целовитости људског и песничког бића Петефи потсећа на своје раније савременике Пушкина, Љермонтова, Мицкијевића, а на њега неким својим цртама и акцентима личи наш Бранко — ишчезли млади са света као и Бајрон и Шели.
Змај Јован Јовановић, који је волео и преводио Петефиа као песника међународне демократије и националног устанка, назвао га је метеором. Заиста је краткотрајна животна и песничка стаза Петефиева слична метеорској. Синуо је јарким сјајем и нестао — али његов сјај је остао. Но није он тако изненада искрснуо. Он је никао из већ настале револуционарне ситуације коју је генијално поетски изразио. А у исти мах он је дао и поетску формулацију једног процеса који се до њега одвијао у мађарској култури. По речима Анатола Хидаша „Петефи је зато и велик што су се у његовом стваралаштву слили у јединствену струју сви напори и стремљења мађарских књижевника који су стварали до њега“. Он је и мађарском језику дао савремени поетски вид.
До петнаестог века књижевни језик у Мађарској био је латински. У шеснаестом веку, који је обележен угушеним сељачким устанком Ђерђа Доже, под утицајем Ренесанса, почиње у Мађарској реформа књижевности. То је доба када је Мађарска потпала под ту“ ђу владавину, прво турску а потом немачку. Француска револуција нашла је одјека у Мађарској, а и књижевност је добила народније значење. У завери опата Мартиновића, вође „групе јакобинаца“, узела су учешћа и четворица великих мађарских књижевника, међу њима Баћањи и Казинци. То су били песници који су се борили против понемчавања и жигосали властелу.
Уочи појаве Петефиа у мађарској књижевности довршавало се прикупљање првих збирки народних песама и обављао се рад на проучавању фолклора.
Мађарска у доба када је Петефи растао била је земља заосталог феудализма, својина властеле потчињене Бечу. Чак и гроф Сечењи, поборник умерене реформе, рекао је да у Мађарској има магната којима припада трећина читаве земље. Године уочи појаве Петефиа биле су испуњене нагађањима, покушајима реформе одозго, с не одређеним циљевима и далеким роковима. Ситно племство је пропадало, индустрија се тек почела развијати у скученим оковима, с њом буржоазија и заметак пролетаријата. Бечки апсолутизам је при-