O demokratiji u Americi. Sv. 1

177

међу разним странкама мање вероватан и мање опасан него игде на другом месту. Политичке околности у којима се народ налазио у време избора нису до сада биле ни од какве стварне опасности.

Међутим време избора председника Савезних Држава још се може сматрати за епоху народне кризе.

Утицање председниково на ТОК послова без сумње је слабо и посредно, али се простире на цео народ; његов се избор мало тиче свакога грађанина по на 0с06, али се тиче свију грађана. А интерес, ма колико био мали, постаје важан, чим постане општи.

Упоређен с каквим јевропским краљем, председник има без сумње мало средстава да добије приврженике; при свем том, места с којима он располаже довољно су многобројна да, се више хиљада бирача посредно пли непосредно интересују у његовој ствари.

Осем тога у Савезним Државама, као и по другим земљама, странке осећају потребу да се прикупе око једнога човека те да лакше дођу до споравзумљења с гомилом. Оне се дакле, у опште, служе именом кандидата за председништво. као символом, и оличавају у њему своје теорије. По томе, политичке странке имају велики интерес да обрну избор у своју корист, не толико да би њихова начела добила победу помоћу избраног председника, колико да би, његовим избором, показале да су та начела добила већину.

Много пре но што одређени тренутак дође, избор постане највећи, и тако рећи једини посао који занима, духове. Странке тада удвоје ревност; све художне страсти које уображење може да створи, у срећној п мирној земљи, бесне јавно у то доба.

Председник, са своје стране, само се брине о томе како да се брани од напада. Он више не управља у интересу државе него у интересу свога навога избора; он ласка и клања се већини, и уместо да се одупире

0 ДемовратиЈи у Америци. 12