O demokratiji u Americi. Sv. 1

ГЛАВА ЧЕТВРТА,

0 начелу народнога суверенства у Америци.

Оно влада целим американским друштвом. — Примена тога начела у Американаца. још пре њихове револуције. — Њетов развитак револуцијом. — Шоступно и неоспорно опадање данка који се захтева као услов права бирачкога.

Кад хоћемо да говоримо о политичким законима Савезних Држава, треба увек да почнемо с начелом народнога суверенства.

Начело народнога суверенства, које се увек налази више или мање у основи скоро свију људских установа, обично је као сахрањено у њима. Људи му се покоравају а неће да га признаду, и кад се по кадшто деси да га за који тренутак изнесу на видело, одмах похитају да га на ново загњуре у таму светилишта, 2

Народва је воља она. реч коју су интриганти свију! времена и деспоти свију векова највише злоупотребљавали. Једни су видели њезин израз у купљеним гласовима неколико владиних агената; други у гласовима интересоване или страшљиве мањине; има их шта више и такових који су је налазили са, свим јасну у ћутању народа, п који су мислили да се из ћутања порађаше за њих право затповедања.

У Америци, начело народног суверенства није сакривено или бесплодно као у извесних народа; оно је признато наравима, обнародовано законима. Оно се слободно шири, и достиже без сметња своје крајне последице. Ако има у свету земље где се човек. може надати да оцени праву вредност начела народнога, суверенства, да га проучи у својој примени на друштвене послове, и изрече суд о његовим користима и опасностима, та. је земља без сумње Америка.

ен РеРРИаренерннн

5%