Opis granične linije između Kraljevine Jugoslavije i Kraljevine Italije
ОПИС ГРАНИЦЕ
Гранична линија између Краљевине Југославије и Краљевине Италије око Ријеке одређена је „Римским Споразумом", закљученим 27 јануара 1924 године у Риму, и полази од стуба бивше тромеђе Југославија Италија—Слободна Држава Ријека, а који се налази на западној ивици државног друма Ријека— Кастав, код засеока Југовица—Рубеши, на 40 м. јужно од раскрснице овог друма са бољим сеоским путем, који се одваја у северо-западном правцу за село Тометићи. Овај стуб носи истовремено нумерацију главног стуба бр. 70 границе између Краљевине Југославије и Краљевине Италије северно од Ријеке и нумерацију главног стуба бр. [1 границе око Ријеке.
Гранична линија око Ријеке обележена је са 9 главних стубова (тригонометријски одређене тачке) и 590 споредних камених стубова и осталих граничних ознака.
Од главног стуба бр. 1 до главног стуба бр. ПЦ.
Од главног стуба бр. [ гранична линија води подножјем построја главног друма Ријека—Кастав до споредног стуба бр. 3/1, одакле скреће у западном правцу по ивици поседа до споредног стуба бр. 4/1; одавде иде у југо-западном правцу преко гомиле од набацаног камења до споредног стуба бр. 7/1; затим скреће на југ по ивици имања до споредног стуба бр. 8/1; продужује западним правцем границом обрађеног земљишта, које остаје на територији СХС, и ливаде и шумарка, који остаје у Италији, до споредног стуба бр. 10/, који се налази са источне стране раскрснице сеоских путева (засеок Гланчари), пресеца сеоски пут, који се одваја у југо-источном правцу и иде источном ивицом сеоског пута, који се одваја у југо-западном правцу, до споредног стуба бр. 12/1. Овај стуб налази се са источне стране раскрснице овог сеоског пута са сеоским путем, који води за засеок Долчићи, пресеца раскрсницу и југо-западном и јужном ивицом овог последњег иде до споредног стуба бр. 23/1. Између споредних стубова бр. 16/1 и 17/1 гранична линија пресеца сеоски пут Тометићи—Рубеши.
Споредни стуб бр. 23/1 налази се са јужне стране раскрснице сеоског пута, који води за засеок Долчићи и стазе, која се одваја у источном правцу. Гранична линија пресеца раскрсницу и води јужном ивицом ове стазе, која остаје на италијанској територији и оивичена је зидовима од наслаганог камења до споредног стуба бр. 30/1, који се налази са северне стране друма Долчићи—Фрланија, пресеца друм, са чије се јужне стране налази главни стуб бр. ПЦ.
Од главног стуба бр. П до главног стуба бр. Ш.
Од главног стуба бр. ПЏ гранична линија иде оградом од наслаганог камења са јужне стране друма Долчићи—Фрланија до споредног стуба бр. 5/1, одакле скреће у југо-источном правцу до споредног стуба бр. 6/1, онда у северо-источном правцу до споредног стуба бр. 7/1, па опет у југо-источном правцу до споредног стуба бр. 91 и у југо-западном правцу до споредног стуба бр. 111, све по каменим терасама и ивицама обрађених поља и винограда, одлазећи најзападнију групу кућа Долчићи, која остаје на територији СХС.
Од споредног стуба бр. 11/1 гранична линија скреће у јужном—југоисточном правцу, по ивици камене терасе, до споредног стуба бр. 12/1. Гранична линија мења затим правац према југо-западу и иде делимично каменим терасама, а делимично пољском стазом, пресецајући обрађено земљиште и винограде зване „Њиве" (Долчићанске — територија СХС и Фрланске италијанска територија), до споредног стуба 18/1, где у благом луку мења правац тачно према југу све до споредног стуба бр. 23/1, који је подигнут са северне стране стазе, која води из села Рубеша, преко каменитог земљишта „Штерница", ка жељезничкој стражари, која (се налази на жељ. прузи Ријека—
Матуље, прелази затим у источном правцу преко камењара и пашњака 46"