Opis granične linije između Kraljevine Jugoslavije i Kraljevine Italije

ПСИ

Споредни стуб бр. 19/ХХХП. — Граница од овога стуба до следећег не иде у правој линији, већ, како је означено на плану 1:5000, по водомеђи.

Пада у почетку стрмо, затим све више благо, по стеновитом гребену.

Јужна је страна (Италија) стрма, стеновита, клизава.

Северна је страна (СХС) стеновита и вертикална.

Споредни стуб бр. 19ХХХШ. — Граница од овога стуба до следећег не иде у правој линији, већ, како је означено на плану 1:5000, по водомеђи.

У првом делу води скоро равно по уском, стеновитом гребену, затим се стрмо успиње и продужује скоро равно.

Обе су стране врло стрме, стеновите, затим стрме и клизаве.

Споредни стуб бр. 19/ХХХТУ. — Граница од овога стуба до следећег не

иде у правој линији, већ, како је означено на плану 1:5000, по водомеђи. Пење се благо по уском, стеновитом, испресецаном и вијугастом гребену. Обе су стране врло стрме и стеновите.

Споредни стуб бр. 19/ХХХУ. — Граница од овога стуба до следећег не иде у правој линији, већ, како је означено на плану 1:5000, по водомеђи.

Пада стрмо по стеновитом гребену до једног уског седла, затим се пење стрмо по стеновитом, оштром гребену до подножја једног малог, стеновитог отсека. Прелази преко истога и затим продужује благо по травом обраслом гребену.

Обе су стране стеновите и вертикалне. На јужној се страни (Италија) налази, у последњем делу, а у близини граничне линије, уски и травом обрасли појас.

Споредни стуб бр. 19/ХХХУТ. — Граница од овога стуба до следећег не иде у правој линији, већ, како је означено на плану 1:5000, по водомеђи.

Води по стеновитом, клизавом гребену. Пада благо у првом делу, затим се успиње са истим особинама, а обилази северну и западну ивицу друге, дубоке и стеновите вртаче, која остаје цела на талијанској територији.

Јужна је страна (Италија) у првом делу стеновита, клизава и ка дну вртаче све више блага, затим стеновита и вертикална, коначно стеновита и клизава.

Северна је страна (СХС) у првом делу стрма, стеновита, клизава, обрасла ретком травом, затим продужује у врло стрми, стеновити отсек.

Споредни стуб бр. 19 ХХХУП. — Граница од овога стуба до следећег не иде у правој линији, већ, како је означено на плану 1:5000, по водомеђи.

Пада стрмо по стеновитој, клизавој низбрдици до једног малог седла, које ка истоку ограничава дугачку вртачу, која се налази на талијанској територији. Зтим се пење до једног стеновитог, клизавог врхчића, по стрмој узбрдици, са истим особинама, и продужује по скоро равном гребену. Пред следећим стубом се кратко успиње.

Југо-западна је страна (Италија), иза врхчића, стрма, стеновита, клизава.

Северо-источна је страна (СХС) клизава и благо нагнута.

Споредни стуб бр. 19 ХХХУШ. — Граница од овога стуба до следећег иде у правој линији. У почетку пада стрмо, затим се благо успиње по стеновитом и клизавом земљишту.

Споредни стуб бр. 19/ХХХ1Х. — Налази се на водомеђи, а источно и непосредно од коњске стазе, која води од планине Разор (Италија) ка долини Бохињског Језера (СХО).

Граница од овога стуба до следећег не иде у правој линији, већ, како је означено на плану 1:5000, по водомеђи.

Пење се благо по кратком, клизавом гребену, који раздваја две вртаче, од којих једна, мања, остаје на талијанској територији, а друга, већа, на територији СХС, и на чијем дну се налази једна карактеристична стена.

Обе су стране скоро равне, затим стрме, стеновите и клизаве.

ГЛАВНИ СТУБ БР. 20.

Положај стуба на терену одређен је споразумно од стране оба шефа топографа.

Његово тачно место сазнаје се из података следећих рубрика.

Одређен је геодетским путем.

Израђен од Талијанске делегације.

Налази се на шљунковитом врхчићу, обраслом ретком травом и са једним малим стеновитим отсеком према југу, а непосредно источно од коњске