Opis granične linije između Kraljevine Jugoslavije i Kraljevine Italije
___ Оле —
Пење се, скоро у правој линији, по широком, клизавом и стеновитом гребену, обраслом ретком травом, док не стигне до врха једног дугуљастог узвишења, вијуга се по његовом скоро равном врху.
Обе су стране широке, клизаве и обрасле ретком травом.
Споредни стуб бр. 21ХХХШ. — Гранична линија од овога стуба до следећег не иде у правој линији, већ, како је означено на плану 1:5000, по водомеђи.
У почетку иде скоро равно, затим благо пада, а при крају опет се пење, скоро у правој линији, по широком, клизавом гребену.
Обе су стране широке, клизаве и обрасле ретком травом.
Споредни стуб бр. 21/ХХХТУ. — Гранична линија од овога стуба до следећег не иде у правој линији, већ, како је означено на плану 1:5000, по водомеђи.
Пење се благо, скоро у правој линији, по широком, стеновитом и клизавом гребену, обраслом ретком травом.
Обе су стране благо нагнуте, клизаве и обрасле ретком травом.
Споредни стуб бр. 20ХХХУ. — Гранична линија од овога стуба до следећег не иде у правој линији, већ, како је означено на плану 1:5000, по водомеђи.
Пада скоро у правој линији до једног малог седла, затим се пење благо и прави ка северу испупчен лук, а стиже до следећег стуба по скоро равном земљишту.
Обе су стране клизаве и обрасле ретком травом.
Споредни стуб бр. 21ХХХУИ1. — Гранична линија од овога стуба до следећег не иде у правој линији, већ, како је означено на плану 1:5000, по водомеђи.
Пење се по широком гребену и маркантно креће ка северу (на тачци ломљења линије налази се црвени круг); одавде продужује ток скоро у правој линији и са благим падом.
Северна је страна (СХС) благо нагнута, делимично клизава и обрасла ретком травом.
Јужна је страна (Италија) благо нагнута, стеновита, клизава и обрасла ретком травом.
Споредни стуб бр. 20ХХХУП. — Гранична линија од овога стуба до следећег не иде у правој линији, већ, како је означено на плану 1:5000, по водомеђи.
Води у почетку по широком, скоро равном, клизавом и стеновитом гребену, обраслом ретком травом до једног малог врхчића, преко којег прелази, затим за неколико метара стрмо пада.
Северна је страна (СХС) благо нагнута, клизава, стеновита и обрасла ретком травом.
Јужна страна (Италија) истих је особина и један део воде отиче у велику вртачу Храдица.
Споредни стуб бр. 20ХХХУШ. — Налази се на најнижој тачци малог седла, које спаја велику вртачу Храдица са широком јаругом, која пада ка Сухој Планини.
Гранична линија од овога стуба до следећег не иде у правој линији, већ, како је означено на плану 1:5000, по водомеђи.
Пење се благо, у правој линији, по широком, травом орбаслом гребену, који се раширује и прави неку врсту удубљења, које је кратко и слабо видљиво; гранична линија иде преко његових најнижих тачака.
Даље води по широком, добро маркантном гребену до близу следећег стуба, где се налазе и то: на територији СХС две мале вртаче, а на талијанској територији једна.
Стране су широке и травом обрасле, делимично клизаве и стеновите.
Талијанска страна сачињава западну падину велике вртаче Храдица.
Споредни стуб бр. 21/ХХХ1Х. — Гранична линија од овога стуба до следећег не иде у правој линији, већ, како је означено на плану 1:5000, по водомеђи.
Пење се стрмо, скоро у правој линији, по широком, клизавом, стеновитом и испресецаном гребену, обраслом ретком травом.
Оставља на територији СХС једну малу вртачу, која се налази близу граничне линије, а за око 12 м. од стуба ХХХЈХ.
Страна СХС широка је, клизава, стеновита, обрасла ретком травом и сачињава велику јаругу, која пада ка Сухој Планини.
18