Osnovi fiziologije

посебни типови ИОХРАНЕ 185

енергију мора заступати у бактерија нитрификовања хемијски потенциал њихове неорганске хране, амониумових соли и „нитрита; јер да би се извукао угљеник из угљендиоксида, треба утрошити онолико хемијске енергије колико се развија при грађењу тога једињења из његових елемената. Енергија која се развија оксидовањем амониака служи заиста поглавито на асимилацију угљеника, као што казује паралелизам између количина оксидованога азота и асимилованога угљеника (Виноградски):

оксидовано М 722,0. 506,1. 928,3 815,4 асимиловано С ПО 1 = а 2 Њ - 36,6 - 38,3: -85.2. аб Док, се у зелених биљака асимилација угљеника врши помоћу светлосне енергије, у овоме случају врши се помоћу хемијске енергије: у првоме случају имамо фотосинтезу, у другоме хемиосинтезу. Извор је хемијске енергије бактерија које нитрификују: оксидовање амониака и нитрита. Те реакције ослобођавају следеће количине енергије:

1. (5005 (МН,) + 30; = со, + 2МНО, + ЗЊО + 148 кал. 2. МКО, -- 0 = КО, + 22 кал.

Њељезне бактерије.

Неке бактерије, као што је Гергоћтх осћгасеа, садрже у својој опни многобројна зрнца гвоздене рђе, што им даје затворено-црвену боју. Тај ферихидроксид постаје оксидовањем ферокарбоната који се налази у води у којој бактерија живе:

ве СО, + ЗЊО + О = Ре (ОН), -- 200;

Морамо напоменути, да није доказано да та реакција снабдева речени организам хемијским потенциалом као што се најпре мислило, јер је утврђено да жељезне бактерије могу живети и без гвожђа,

Да би се видело како жива бића могу употребити најразноврсније гориво, поменимо да Васшизг тетатсиз оксидује метан и даје угљендиоксид и воду:

Сн,-=40 = 00, == 2н,. О -= 220 кал.

Други микроорганизам, Вастшиз обоосаторћћиз, оксидује угљенмоноксид и производи угљендиоксид:

со += 0 = 20; =74 кал.

Оксидовање гвожђа, метана, угљенмоноксида и водоника

извор је

енергије ва жива бића,