Osnovi fiziologije

Велики и мали крвоток. Број срчаних револуција. Срчани звуци.

214 ОПТИДАЊЕ КРВИ

Кретање крви у срчаним шупљинама и распоред крвних судова који полазе од срца дају нам начин протицања крви по организму. Пођимо из десне коморе. Венска крв из те шупљине иде плућном артеријом у плућа, у којима постаје артерска, пак се плућним венама враћа у леву преткомору. Тај пут сачињава мали крвоток. Из леве преткоморе крв прелази у комору, пак из ове у аорту и у цео артерски систем. Из артерија прелази у капиларе, паку венски систем судова који се стапа у две вене које увиру у десну преткомору: то су горња и доња шупља вена. Из десне преткоморе крв прелази у десну комору, одакле смо и пошли. Тај пут крви од леве коморе до десне преткоморе сачињава велики крвоток. Из тога се види, да десна половина срца садржи само венску крв, а лева, само артерску.

Број срчаних револуција на минут зависи од многих чинилаца: доба живота, узраст, сполљ; тај се број мења при варењу, мишићноме раду, узбуђењу. На пример, у нормалном стању, у једногодишњега детета срце куца 120—130 пута на минут; у детета од 4 године око 97 пута, а у одрасла човека око 70 пута.

Разуме се, да број куцања зависи иод врсте животињске: у вола 35—42, у зеца 150, у морског свињчета 200.

Као што свако зна, срце даје, без икаквог експерименталног посредовања, спољашње знаке свога рада: слухом откривамо звукове које оно производи, чулом питања откривамо низ удара на левој страни груди.

Ухо наслоњено на срчану област груди открива два различна звука која се нижу једно за другим. Први је звук дубок, јак, дуг; он се најразговетније чује на врху срца. Други је звук кратак, одсечан и јасан; он се, најбоље чује на основи срца. Та су два звука одвојена једно оддругог једном кратком тишином. После другога звука наступа дужа тишина, коју прекида први звук.

Да видимо у коме се делу срчане револуције производе ти звуци. Први звук подудара се у времену са коморском систолом. Други звук пак подудара се са почетком коморске диастоле. То се све утврдило графичном методом.

Како постају срчани звуци» Први звук постаје наглим затварањем залистакакоји се налазе између преткомора и комора (трикуспидни и митрални), у почетку коморске систоле. Али то није једино порекло тога звука, јер када се ти залисци експериментално разоре, у коња, тај звук остаје у виду шушња. Тајшушањ постоји такође када се срце извађено из организма, и испражњено, контрактује, премда се у томе случају залисци не затварају пошто је срце празно. Утврђено је, да у производњи првог срча-