Osnovi fiziologije

Ко == су

(ОНАЈ)

ног звука узима удела један мишићни звук који постаје наглом контракцијом самих коморских зидова. |

Други звук, као што рекосмо, појављује се у почетку коморске диастоле, то јест управо онда када се затварају сигмоидне валвуле, које спречавају повратак крви из аорте и плућне артерије. Њега производи затварање тих валвула. Разоре ли се те валвуле, други срчани звук нестаје. Повреде тих валвула мењају други срчани звук. Најзад, на срцу издвојену из организма са комадом аорте, може се вештачки производити други срчани звук затварајући сигмоидне валвуле водом сипаном у аорту. Други се звук најразговетније чује кад је ухо прислоњено на грудни кош управо на висини сигмоидних валвула (унутрашњи крај десног и левог другог међуребарног простора).

Ако метнемо врх прста на пети међуребарни простор с леве стране, у близини сисине брадавице, осећамо једно ритмично ударање, које се у мршавих особа може и оком посматрати у виду ритмичног издизања тога места. То је срчани удар. Његово је место у срчаној револуцији у почетку коморске систоле. Узрок је срчаноме удару грчење срчанога мишића. Грчећи се, срце смањује своју запремину; али оно постаје у исто време облије, тако да за време коморске систоле срчани пречник у правцу од груди ка леђима постаје већи. На тај начин срце при коморској систоли потискује ткива што га деле од груднога коша и изазива издизање међуребарне преграде. То је један узрок, јер срчани удар има два узрока: контрактујући се, срчани мишић постаје једрији, чвршћи, што такође осећа прст који је наслоњен на грудни кош, у виду једног удара. Кад се прст прислони на разголићено животињско срце, осећа се јасно како га

једрина срчева, при грчењу, потискује снажно. Овај други узрок'

срчанога удара може се лепо схватити овим примером: ако се рука наслони на трбух, пак се нагло затегну трбушни мишићи, као при натезању, тада се констатује да контрактовање тих мишића производи осећај удара и притиска на наслоњену руку. На сличан начин контрактовање срчаног мишића доприноси производњи срчаног удара.

Срчани се удар може записати графичном методом. У томе циљу служи Магеу-ов кардиограф (сл. 30), који се у главноме, као и Магеу-ов добош (сл. 27) састоји из једне кутије затворене еластичном мембраном. На тој мембрани залепљено је дугме које ће се наслонити на међуребарни простор и које ће примати срчане ударе. Записивање тих удара врши се помоћу једног Магеу-овог добоша спојеног са тим кардиографом.

Срчани удар.