Pastir
416
ње овога ашшљења, ми ћемо у кратко приметити, да и ако су нека лица, особито у ГрчкоГ царевини показивала скдоност ка Униш у тешка времена, али за то, Унша у овом периоду не беше нигде и ни у ГедноГ држави уведена и утврђена. Што се тиче мукачевске гепархте за њу тврдимо темељито да ге она била у овоме периоду православна, а и све њене владике што их поменусмо беху такође у нравослављу, осем можда Гедног Петронша, кош ге изневерио своГу цркву.
Наш високи радник на пољу напредка цркве и њеног свештснства при свима тешкоћама у споразумљењу са владом управља и опет своГе разлоге на управу просвете да се она постара с владом пронаћи нааакши начин да се судба свештенству отечественом лакшом учини. Акт таг г. Митрополита гласи од речи до речи овако:
Духовно правленше отечествене цркве многократно чинило 1е представлење правителству о б1едном и оскудном стању отечественог свештенства и предлагало начине поболшања нарочито при концу 1851 године. Под Е Ј\'о ш 948 разложено 1е обширнше. да би се стање нашег свештенства патудобнше поправило, кад би се наредило, да се свештенство за прописана свештенодгештва обштим прирезом плаћа. А у иочетку Септемвра 1859. год. Е Ј\3 712. учинили смо ми из собранша нашег АрхшереГског с писмом на његову светдост блаженопочившег Господара и књаза Милоша Обреновића I. управњеним Гедно представлење, у коме смо шсно разложиди рђаво стање и незгодно расположење народа
Управи Просвете.