Pisci i knjige IV

СРБИЈА И ЊЕНА КЊИЖЕВНОСТ 1

мада годишње, од тога свега 250 у целој Србији, 1910 сама Србија потрошила је 43.000.000 комада. разних листова. и часописа. Таква концентрација интелектуалне снаге и рада јавља, се још само код Француза, у њиховом великом Паризу.

Према свему што је горе напоменуто, ван сваког спора стоји да је Србија за српску културу и српску књижевност оно што је Војводина била пре шездесет и сто година, да је данас Београд не само престоница краљевине Србије но и духовна метропола српскога народа, да је он постао „Српска Атина“, као што се у доба омладинске фразеологије говорило за Нови Сад.

Тај велики напредак Србија је учинила у првом реду благодарећи својој политичкој независности. Србија је највећа српска земља, у њој је добра трећина целе наше расе, и она је сачувала чисто национално обележје. Јединство расе и јединство религије допринело је њеној хомогености и етничко-политичкој снази: благодарећи том јединству, она сеи могла. ослободити, трајати и заузети овај по. ложај у српском народу који данас има.

Духовна хегемонија Србије има и других узрока. Крепка србијанска раса има својих ретких особина. И ако данашњу Орбију чине разна. племена, српска, етнички Херцеговци у