Pisci i knjige VII

46 ПИСЦИ И КЊИГЕ

Зато што за крајњу победу источнога на"_речја само време ради, и што је његова победа сигурна, зато не треба наглити и присиљавати. Широка толеранција је ту врло тпотребна,! јер оба наречја која се споре о "првенство у ствари мало се разликују. Можда је било најбоље оно што је Др. Јован Стејић предлагао 1849, а чега се Јован Суботић држао још 1881: да треба задржати слово 5, па нека га изговара како је ко научио и, је или е.

Али у сваком случају, у интересу не само књижевнога но и народнога јединства, ваљало је данас, на сто година од како је то питање кренуто у српској књижевности, претрести све разлоге који говоре за и против источног и јужнога наречја, и указати на очевидну и природну тенденцију да источно наречје преовлада у српско-хрватској књижевности.

вачења и незгоде због прелаза у нове начине, као што су Вук и његове присталице имали незгоде и смеле, отпорне борбе за своје реформе. Још не треба заборавити да су данас погледи о свему напреднији. Али, о овоме другом приликом опширније, и само о томе. Ово, за овај мах, само узгред, у колико и то иде у склад са општим смером културне заједнице Срба и Хрвата“. Да би се још боље осетило колике има широкогрудости са српске стране, треба поменути да је Г. Боривоје Поповић посланик националистичке — националне — странке.

! Док Српски Књижевни Гласник доноси радове својих сарадника који пишу јужним наречјем онако како су писани, дотле аугететк штампа радове својих београдских сарадника јужним наречјем, без обзира што се метрика песама губи и што се цео карактер радова изокреће.