Plemeniti minerali i drago kamenje
132 САВА УРОШЕВИЋ
У салцбуршким Алнима налази се смарагд, такође у микашисту, као на Уралу. Но место је неприступачно, кристали су махом ситни, и, уопште, цео је појав без значаја за трговину драгог камења. Исти је случај и са смарагдом из гранита код Ајсфолда, у Норвешкој, и са смарагдом код Нанта, у Француској.
У Алжиру, у рекама Харах и Буман, нађен је смарагд као шљунак. У Аустралији, такође, безначајни су појави смарагда, сем, можда, оног у колонији Њу Енгланд, на источној обали Аустралије, где се налази заједно с топазом и др. минералима у једној жици каситерита.
У разним државама Сев. Америке нађени су кристали смарагда, али увек без значаја за већу експлоатацију.
Разликовање од других минерала сличне боје и
од стаклених имитација. — Источњачки смарагд је зелени корунд и он се од смарагда разликује по тврдини. — Место смарагда могу бити потурени:
демантоид (зелени гранат), хиденит (зелени сподумен), диопсид, александрит, зелени турмалин, хризолит и диоптаз. Али се смарагд од свих ових минерала разликује, пре свега, нижом специфичном тежином, и помоћу тешких течности може се брзо утврдити та разлика. Сем тога, демантоид прелама светлост просто; хиденит је врло редак и носи се само у Америци као драги камен; боја диопсида је маслиназелена; александрит је тврђи и јако полихроичан; од зеленог турмалина смарагд се најбоље разликује · спец. тежином, која је код турмалина 3,07; хризолит је жућкасто-зелене боје и скоро неприметно полихроичан; најзад, диоптаз је знатно мекши од смарагда, боје је увек затворено-зелене и врло мало провидан.
Лепа, смарагд-зелена стаклена маса добија се, када се заједно стопе: 4608 делова страса, 42 дела чистог оксида бакра и 2 дела оксида хрома. Од смарагда разликују се стаклене имитације мањом тврдином, простим преламањем светлости и одсу-