Plemeniti minerali i drago kamenje
ПЛЕМЕНИТИ МИНЕРАЛИ И ДРАГО КАМЕЊЕ 135
цуског острва долазе: гранати, турмалини (жути, мрки и црвени), топаз, кордиерит, диопсид, циркон, кунцит, данбурит, корнерупин, скаполит и жути ортоклас. Изузимајући неке гранате и кордиерит, сви остали налазе се у пегматитима, где су постали и одакле се ваде.
У Индији, Бирми, на Цејлону, у Европи и Сев. Америци наводе се разна места на којима су нађени аквамарини и др. пл. берили, али ни једно од тих места не игра значајну улогу у снабдевању трговине овим драгим каменом.
У Србији налазе се крупни кристали плавог аквамарина у крупнозрном граниту планине Цера. Један кристал скоро безбојног аквамарина нађен је у колубарском песку. У Босни безбојног берила има у Мотајици плачини. Жућкасто-зелени аквамаринхризолит и затворено-жути, златни берил налазе се поглавито као пратиоци аквамарина: први нарочито у Бразилији и Сибиру, а други у Сев. Америци. Чисти, бистри, лепо бојени примерци употребљавају се као драги камен доста ниске цене.
Разликовање од других сличних минерала и стаклених имитација. — Аквамарин може по боји бити једнак с источњачким аквамарином, еукласом, турмалином, нарочито с плавим топазом. Међутим, сви ови минерали потонули би у метилен-јодиду разблаженом до сп. тежине 3,0, док би аквамарин пливао. На исти начин разликоваће се аквамарин-хризолит и златни берил од минерала сличне боје: жутог топаза, источњачког топаза, источњачког хризолита, правог хризолита и од хризоберила, јер би сви ови потонули у течности сп. т. = 3,0. Теже је разликовати цитрин (жути кварц) од златног берила, јер им се специфичне тежине и тврдине мало разликују. При свем том, у разблаженом метилен-јодиду до спец. тежине 2,65 цитрин ће пливати, а берил ће лагано тонути; сем тога, на једној глаткој површини кварца цитрин неће дати никакав траг од огреба, док ће берил ипак обележити слаб траг. ,