Plemeniti minerali i drago kamenje
ПЛЕМЕНИТИ МИНЕРАЛИ И ДРАГО КАМЕЊЕ 141
полихроичан но природни. То је, у осталом, једина разлика између природног и жареног камена.
Неки топази донекле избледе, или потпуно изгубе боју, ако су неко време били под утицајем сунчеве светлости. Овакви су, нарочито, топази затворене боје белог вина са обала реке Урулга (Трансбајкал), који после неколико месеца постају прљавобели. Неки бледо-плави топази постају на сунцу бледо-жути. Тумачи се, да ова непостојаност боје код поменутих топаза долази отуда, што им је пигмент образован од неког органског једињења. Обрнуто, постојана боја жутих бразилиских топаза, односно промена ове у црвену путем жарења, дока- ' зује, да ова долази од неког металног оксида.
Нису тако ретки топази чисто плаве боје или зеленкасто-плаве; отворено-плави, понекада једва приметно плавкасти, најчешћи су у овом вариетету, док су затворено-плави изванредно ретки. Плавкасти, скоро безбојни, називају се сибирским или таурским топазима, јер се налазе код Мурсинска, на Уралу; отворено плави називају се бразилиским сафирима, јер долазе поглавито из Бразилије. Плави, нарочито зеленкасто-плави и плавкасто-зелени топази веома су слични аквамарину, но њихово разликовање може се извести на основу специфичне тежине, потапајући их у чист метилен-јодид. Тежи топаз тоне у овој течности, док ће лакши аквамарин пливати на површини. — Плави и плавкасти топази много су ређи но аквамарин, па, ипак, такви топази, нарочито они из предела око Нерчинска, продају се под именом аквамарина. Ово потурање ређег камена место чешћег врши се услед тога, што се аквамарин радије носи као драги камен но топаз.
Сечење и цена топаза. — Топазима се у глачионицама даје, кадшто, брилиантски облик, много чешће, пак, степеничасти, с малом плочом и једнако широким околним пљосницама. Само потпуно бистри и чисти топази окивају се а јошг; остали се постављају, при чему се за металну поставу бира боја која