Plemeniti minerali i drago kamenje

ЦИРКОН (Хиацинт)

Овај племенити минерал кристалише тетрагонално у врло правилним облицима, који су, у најпростијем случају, комбинације тетрагоналне призме и бипирамиде. Материја циркона састављена је од циркониум оксида и силиције и представља се хемиском формулом: 21702.8102 или 2178104.

Кристали циркона имају врло непотпуну, једва приметну цепљивост. Тврдине су 7,5, која за један племенити минерал није велика, али је, ипак, довољна, да се површина његова може врло добро да углача. Специфићна тежина циркона је врло велика, највећа међу племенитим минералима, и износи 4,610—4,825. Према томе, циркон би, унет. у засићени метилен јодид, брзо потону на дно суда. — Сјајност је овог минерала врло жива, скоро диамантска. Он се одликује и великим индексом преламања (п=1,97), већим но код диаманта, и енергичним двојним преламањем светлости. Међутим, расипање светлости је врло слабо, и с тога циркон не показује, и поред велике сјајности, оно разнобојно смењивање боја, каквим се диамант у великој мери одликује. — Дихроизам циркона је врло слаб, скоро неприметан. — У пламену дуваљке не топи се. Киселине га не растварају.

Циркон се по својим особинама сматра, уопште, као племенит минерал, али се као драги камен употребљава само провидни или у већем степену прозрачни вариетет — племенити циркон. Овај је ретко кад потпуно безбојан и бистар, већ зелен, мрко -црвен,

10