Plemeniti minerali i drago kamenje
ПЛЕМЕНИТИ МИНЕРАЛИ И ДРАГО КАМЕЊЕ 147
осетљиви на светлости, ипак се препоручује да се држе у мраку, кадгод се не употребљавају.
Сечење и цена хиацинта. — Обојени хиацинти секу се у глачионицама према интензитету боје и провидности масе: у облику брилианта, чешће степеничасто, а најчешће плочасто као „дебели камен“ (РОасКкафејп). Безбојни, нарочито жарени хиацинти, секу се у облику розете, ретко у облику брилианта.
Цена хиацинта није велика, јер његова употреба није данас у моди. Крајем прошлога века плаћао се карат једног лепог хиацинта 75—90 франака.
Циркон у природи. — Циркон је створен у старим еруптивним стенама: граниту, сиениту и др.; затим, у кристаластим шкриљцима, нарочито у гнајсу. Он се налази као споредни састојак и у млађим вулканским стенама, поглавито у неким базалтима, али се држи да му базалтска средина није примордиално место постанка, него да је масом ове стене захваћен на путу њеном кроз кору земљину. Племенити вавариетети циркона не траже се на месту њиховог постанка и не ваде се директно из стена, него се испирају из алувиалних терена, у којима су прикупљени поступним распадањем примордиалних стена.
Скоро сав хиацинт који се данас налази у трговини долази са Цејлона, где се налази у алувиалним наносима с осталим цејлонским племенитим минералима. Безбојни хиацинти из провинције Матура познати су под именом „матура диаманти“.
Циркон се налази и у другим земљама, али ни једна не даје такве хиацинте као Цејлон, и у толикој количини, да би били од већег значаја за- јувелирску индустрију.
Разликовање од других сличних минерала и стаклених имитација. — Врло је сличан хиацинту и често "се место овога протура хесонит (Капеејфе!п), један жуто-црвени гранат. Главна је разлика између ова два минерала: двојно преламање светлости хиацинта чи просто преламање- светлости хесонита. Сем тога,
10%