Plemeniti minerali i drago kamenje
154 САВА УРОШЕВИЋ
74; спец. теж. 3,7—3,8; индекс преламања 1,79. У пламену дуваљке пироп се врло тешко топи, и то само на-крајевима оштрих обода, по чему се разликује од осталих црвених граната.
Пироп је по боји врло сличан рубину, али се од истог разликује: тврдином, специфичном тежином и одсуством дихроизма. Нижом специфичном тежином разликује се пироп и од алмандина.
Пироп је споредни састојак оливинских стена, нарочито серпентина. Тако се налази на више места у Чешкој, али се за јувелирске потребе не вади директно из стене, него из једног дилувиалног глиновитог и песковитог шљунка, који је постао распадањем серпентина. Слој је веома богат пиропом, само су крупна зрна (као лешник или грашак) врло ретка. Чешки гранат је врло чисте масе. Богатство пиропа у Чешкој дало је прилике да се тамо развије знатна индустрија гранатска, највећа и најпознатија данас у свету. Чешке глачионице не задовољавају се само домаћим материалом, него га добављају из свих делова света. Сем граната, оне обрађују и друге племените минерале, изузимајући диамант.
Пироп, који се налази код Елија у Шкотској и обрађује у земљи. познат је под именом „Ели, рубин“. — Пиорп из Аризоне, Колорада, и НовеМексике, познат некада као рубин, продаје се и данас под именом „Аризона-рубин“, „Колорадо- рубин“ ит. Д.
Међу најлешше гранате долази затворено-црвени пироп, који, поред других граната, прати диаманте у Јужној Африци. И овај су у почетку сматрали и продавали као рубин, са чега и данас носи име „Капрубин“. Најскупљи је међу гранатима.
Хесонит (Капеејсфетт, хиацинт, јастта Ја ђеЏа). — Црвена боја хесонита. прелази кадшто у неранџасто-црвену или у жуту као мед. Због боје која потсећа на боју цимета (Капееј хесонит носи име и Капеејбфејп. Исто тако, са велике сличности с хиацинтом назива се и именом овог племенитог мине-