Plemeniti minerali i drago kamenje
156 САВА УРОШЕВИЋ рак за еа ПВ ЧКМА ТР М ЕШ ди 57
стакласта сјајност, с прелазом у масну, знатно се појачава глачањем. Чисте масе су потпуно провидне и имају велики индекс преламања . На вештачкој светлости демантоид показује лепо смењивање разнобојних зракова, слично диаманту.
Демантоид је досада нађен само на Уралу, у златоносним алувионима код Нижне Тагилска и у потоку Бобровки код Сисертска. Његово је првобитно лежиште у пукотинама серпентина, где је удружен с доломитом, магнетитом и азбестом.
Демантоид се сече и глача у заобљеним или полиедарским облицима и носи се као драги камен поглавито у Русији. Због жуто-зелене боје држало се у почетку да је хризолит, па и сада га тако зову на Уралу. Од хризолита, пак, овај се гранат разликује већом специфичном тежином и простим преламањем светлости. ·Смарагд-зелени примерци демантоида, слични смарагду, зову се кадшто и „уралски смарагд“, али и сама разлика у тврдини и специфичној тежини довољна је да утврди минералошку природу једног или другог драгог камена.
Стаклене имитације овога и свих осталих граната, који се обрађују као драги камен, врло су честе, али се оне могу познати по знатно мањој тврдини, која код стакла износи 5.