Plemeniti minerali i drago kamenje

160 САВА УРОШЕВИЋ

части турмалини из сев. американске државе Мена (МоџпЕ Маса, МоппЕ Ара е), где се налазе у друштву с турмалинима других боја. Ови најлепши турмалини на свету налазе се с лепидолитом у једном крупно„зрном граниту. Неки од ових турмалина имају интересантну особину, да после сечења и глачања добију затворену боју.

Зелени турмалин. — Овај вариетет је најчешћи међу осталим племенитим турмалинима. Ретко је кад смарагд-зелене боје, него је махом зелен као трава или зелено-жућкаст, с многим прелазима у затворене и отворене ниансе.

Мипаз поуа5, у Бразилији, је главни предео одакле се добија леп турмалин смарагд-зелене боје, због чега је код јувелира познат под именом „бразилиски смарагд“. Он се тамо јако цени и употребљава за прстење, нарочито код свештеничких редова. Друго је важно место за овај минерал острво Цејлон и због жућкасто-зелене боје какву има хризолит, назива се „цејлонски хризолит“ или „цејлонски перидот.“ Зелени турмалини са Мадагаскара слични су бразилским. Најзад, и у Сев. Америци (Мапе) налази се, с рубелитом, леп, зелен турмалин.

Други зелени минерали: смарагд, хризолит, хиденит, демантоид и т. д. разликују се од зеленог турмалина специфичном тежином, која за овај минерал износи 3,107, а, сем тога. и по томе, што немају карактеристични дихроизам турмалина.

Индиколит. — Отворено и затворено плав, индиго-плав и зеленкасто-плав. Неки се примерци по боји не разликују од сафира, док су други по истој особини слични неким аквамаринима. Но и од сафира и аквамарина индиколит се разликује специфичном тежином (3,16) и јаким дихроизмом.

Индиколит је редак у природи, па зато је редак и као драги камен. Јувелири га називају „бразилиским сафиром“. Налази се у Бразилији, Сев. Америци, на Уралу (Мурсинск) и у Бенгалији.