Plemeniti minerali i drago kamenje
ПЛЕМЕНИТИ МИНЕРАЛИ И ДРАГО КАМЕЊЕ 171
равном прелому показује слабу сјајност воска, која на неким примерцима нагиње ка стакластој. Ојачана нешто мало глачањем, оваква сјајност једне непровидне масе, лепе плаве боје, чини врло пријатан утисак на око, а у томе сеи састоји драгоценост овог камена и његова употреба за наките. Тврдина тиркиса износи б,а специфична тежина 2,6—2,8.
Боја тиркиса је плава или зелена. Последња је много чешћа но прва, али је плава много више цењена но зелена. Обе долазе од мале примесе бакра и гвожђа фосфата у маси безбојног алуминиум фосфата. Кад боја једнога минерала долази од несталне количине неке стране примесе, онда се не може очекивати, да ће такав минерал имати сталну боју. Отуда и код тиркиса постоји читав низ више-мање затворених и отворених прелаза између плаве и зелене боје — много више отворених но затворених. Међу свима овима само је затворено-небесно-плава боја од значаја за драгоценост тиркиса, премда се у једном делу Арабије и данас зелени тирки_ употребљава за наките. Лепа боја тиркиса остаје непромењена и при вечерњој, вештачкој светлости.
Пошто се драгоценост тиркиса састоји једино у његовој лепој боји, то ваља водити рачуна о истој и знати, да он ову своју боју може да изгуби и да постане камен без вредности. Нарочито је непостојана плава боја тиркиса из неких локалности. Тако, многи примерци са полуострва Синаја и из Нове Мексике губе боју ускоро пошто су извађени из окна. Понекада плава боја само избледи и добије зелен тон. Међутим, сви тиркиси нису увек овако непостојани у погледу боје, јер има примера да остају непромењени кроз читаве деценије, и ако су за то време били стално изложени сунцу и разним спољним (атмосферским) непогодама. Ваља знати и то, да зној штетно утиче на боју тиркиса.
Избледелим тиркисима може се повратити првобитна плава боја, ако се наквасе амонијаком или се премажу неком масном материјом, само овај поврат боје не траје дуго. При куповини тиркиса