Plemeniti minerali i drago kamenje
КОРДИЕРИТ
Кордиерит (јЈолит или Дихроит) се појављује кадшто у трговини драгог камења својим племенитим вариететом плаве боје, који јувелири називају лукссафиром и воденим сафиром. Но и поред таквог имена, између сафира и кордиерита нема других сличности, сем боје. Сафир је, у осталом, драги камен првога реда, док је кордиерит драгоценост нижег реда и много мање вредности.
Кордиерит је један базични алумо-саликат магнезиума (4(МоТе) О. 44208. 105:02.820), у коме је један део магнезиума заступљен кад већом кад мањом количином гвожђа. Од количине овог последњег метала зависи боја минерала. — Кордиерит кристалише ромбично у облицима призматичног кроја. Тв. = 74. Сп. Т = 2,60 — 2,66. Сјајности је стакласте, која се глачањем повећава, али никада не достиже живу сјајност сафира.
Боје је различите: безбојан, жут, зелен, мрк и плав. Само плави и потпуно провидни кордиерит обрађује се као драги камен. Примерци отворене небесно-плаве и отворене индиго боје називају се „воденим сафирима“; „лукссафирима“ називају се примерци исто такве, но затворене боје.
Кордиерит се одликује врло јасним и интензивним полихроизмом, са чега је и назват дихроит. Када се гледа кроз призму овог минерала правцем кристалографских оса, онда се у сваком правцу види друга боја: затворено-плава, отворено-плава и жућкаста. На ову особину минерала обраћа се пажња у глачионицама, јер да би се добио камен затворено-