Plemeniti minerali i drago kamenje

190 САРА УРОШЕВИЋ

плоснима бочног пинакоида, т. ј. правцу друге, нешто теже цепљивости лабрадора. Само када се минерална маса углача паралелно овоме правцу и таква се површина осветли директном сунчаном или вештачком светлошћу, добиће се највећи светлосни ефект, т. ј. углачана лабрадорова површина видеће се: плава у разноврсним ниансама, с прелазом у љубичасту боју; зелена, са свима могућним прелазима у плаву и жуту боју; златно-жута и лимуноважута, с прелазима у неранџасту, потом у бакрастоцрвену и месингано-мрку боју. Кадшто се, приликом кретања плочице, прелива једна боја у другу, нарочито жута у зелену.

Све ове боје иови преливи не виде се увек на једном лабрадору. Најчешће су плава и зелена, а најређе су жута и црвена боја. Сем тога, иста боја не види се увек широм целе углачане површине, него се разно обојени делови њени смењују, при чему једна боја прелази поступно у другу. Најзад, не мора увек цела површина показивати исту или разне боје, већ се ове могу појављивати само на извесним деловима површине, а између ових ће тада постојати сива поља без икаквог нарочитог рефлекса. Има случајева, да се при покрету углачане плочице ова сива поља покажу у живој бојеној светлости, док она живо бојена из првог положаја плочице постају сива и неугледна. :

Овај појав рефлексије разнобојних зракова и преливања боја код лабрадора није до данас дефинитивно протумачен. Изгледа да се постанак плаве боје не може свести на исти узрок, коме се приписује постанак жуте и зелене боје. Ове последње проистичу од микроскопски. сићушних, мрких, прозрачних, плочастих инклузија, ромбичног, хексагоналног или потпуно неправилног обима, које, међусобно паралелне, испуњавају у великој количини минералну масу, Мисли се, да су такве инклузије од хематита и магнетита. Међутим, најјача плава светлост јавља се на оним примерцима лабрадора, који оваквих инклузија не садрже. Према