Policiski rečnik : Knjiga prva A — E

4

Аболиција. Са гледишта теорије, болиција је врста амнестије, којом прекида отпочето ислеђење или уђење за политичке кривице. Њоме се, дакле држава, преко свога поглаара, као шефа извршне власти, одиче свога права на истрагу и суење у корист окривљених за ове ривипе. "По нашем Уставу не чини се никва разлика између аболиције и амнестије (чл. 50), већ се TOM именом амнестије подразумева, и аболиција. Према овом уставном пропису, аболинија се може дати и за војне кривице. (В. Амнестија).

Авијатика. Краљевом – уредбом о аобраћају справама које се крећу по ваздуту од 18. фебруара 1913. г. П.Бр. 1775 (Српске Новине за 1913 од. Бр. 41) прописано је:

Справе страних држава и држав-

на, које лете над нашом териториом, не уживају екстериторијалност ЧЛ. 1).

За летење справа над нашом тери-

ријом потребно je претходно OJO-

ење Мин. У. Д., а за време рата и

билизације и Мин. В. М. Отране

јне справе не могу летети над напом територијом ни за време рата

и за, време мира, (ЧЛ. 2. и 12.).

"На, свакој справи мора бити испиано име сопственика и његов стан,

[ име конструктора, нумера апарата, знака, земље одакле је и број под којим је дато допуштење за личну употребу (чл. 3.).

Полицијски речник.

А,

Управљач справе мора, да, има. увеpeme M. B. M. о својој способности (чл. 4.).

Свака справа мора имати на себи знак (печатом власти притврђен), који јој нарочито буде прописан приликом давања допуштења за кретање по ваздуху, и оверену путну књиту, у коју свака власт има право да упише, што налази за потребно, док се справа налази на земљи (чл. 5.).

На. справама, за. летење не сме бити: оружја, муниције, експлозива, апарата фотографских и традиотелеграфских, голуба писмоноша, · нити се са њих, без претходно – добијеног одобрења полицијских власти, сме што бацати на земљу (чл. 6.).

Без нарочитог одобрења. Мин. У. Д. ове справе не смеју летети од за- ласка до изласка сунца, по непо-· годи, нити бацати од себе светлост, нити летети око утврђених места, већ само у правцу који им је означила и у књизи залисала полицијска власт (Чл. 7., 8. и 9).

Полицијска власт може y свако доба, вршити – преглед ових. справа, и наредити њеним управљачима да их спусте на земљу (чл. 10.).

ОСправе са туђе територије – (приватне, јавне, полицијске и т. ML. COM војних) могу прећи на нашу територију само на месту и у време које · одреди царинска власт у споразуму ca M.

: Енох 14. уредбе „Полицијске

и војне власти се овлашћују, Ma,

1