Policiski rečnik : Knjiga prva A — E

Ало

·рије уступао, знао нашта ће се оне

употребити;

г) Стављање у везу са каквом личношћу или каквим друштвом у иностранству, у пиљу добијања какве помоћи отуда ради припреме за треволуцију или насилну промену садашњег политичког стања у земљи,

или другог чега у предњим тачкама

предвиђеног;

д) Производња или прикупљање оружја, оруђа, справа или експлозива ради којега од напред споменутих циљева, и

ђ) Припрема, покушај или извршење убиства на кога органа власти или политичке личности.

Робијом до 20 година кажњавају се и они, који би знали да се ови злочини припремају, па о томе не би известили државну власт.

За извиђање ових дела надлежне су редовне иследне власти, којима је допуштено да, изузетно од општих прописа, могу по овим делима, и HOћу вршити претресе, „ако то захтева прека потреба“. (чл. 2.).

Сва, кривична дела по закону о заштити јавне безбедности и поретка у држави суде редовни државни

судови по слободном судијском. уве-

рењу (чл. 19.). (В. Велеиздаја).

Апелациони Судови в. Судска организација. Апотекари. Право на отварање и држање апотека. ограничено je, У јавном интересу, на лица, ко ја, испуњавају услове законом предвиђене, и која закон назива апотекарима.

Према, чл. 24. тач. 6. 3. У. С. (О. Ч. H. 8. дозволу за отварање и држање апотека могу добити само дипломирани магистри фармације, који имају довољно праксе, наше држављанство, добро владање и потребан новац за отварање уредне апотеке. При једнаким – квалификација-

35

ма првенство имају кандидати. са дужом праксом.

„Но што. се тиче способности — вели се у овом пропису — Ми- | нистар Народног Здравља може наредити, кад нађе да је нужно, да се молилац, поред поднесених _ докумената, ипак подвргне испиту, па тек ако тај испит добро по ложи, дати дозвољење за отвара ње апотеке.“

На основу овог законског прописа, Мин. Н. 3. донео је под Ап. Бр. 339-1929. г. решење ове садржине:

„1. Да се сваки апотекар, који је имао своју апотеку, па је про- | дао, приликом јављања, Ha распи“ сани конкурс за отварање нове. адотеке, стави у „табеларном прегледу кандидата“ на, последње место, и да се тако има поступати за време од десет година, рачуна јући од дана. „када. је продана. његова. апотека.

2. Да се сваки магистар фармације, коме је додељена, концесија, за, отварање и држање јавне граг ђанске апотеке, па ту концесију | из буди каквих разлога, сем случаја дуже болести, не прими или врати, приликом поновног јавља ња на расписани конкурс, стави у „табеларном прегледу кандидата“ на, последње место, и да се тако има поступати за време зд три године, рачунајући од дана, када је одбио да прими или врати концесију“. Дужности апотекара. Ове дужно- | O сти у главноме су изложене у пра- | вилима Мин. Н. 3. од 17. нов. 1921. г. Ап. Бр. 41405. по којима ће се Jправљати сви апотекари U лекари“ при прописивању, издавању U на“ плаћивању лекова која, у изводу, тласе:“ 4

„5 1. Нова такса и ова правила. зе