Policiski rečnik : Knjiga treća M — Š

Худ

вичном судском поступку (% 20) полицијском уредбом (5 4 а) и појединим специјалним законима. (В. Истраге, Иступи, Полидијска уредба).

1. Првостепени судови

Организација ових судова уређена је законом о устројству .судодова (1 окружних, П Апелационог Суда и Ш Касационог Суда) од 20—01—1865 год., који је последњи пут измењен и допуњен законом од 30—1—1927 год., и по 59 7. овог закона они су надлежни за rpaђанске, кривичне, пупилне и трговачке предмете.

Апсолутна надлежност првостепених судова за вршење грађанског правосуђа одређена је 5 27. Гр. С.

S Š зак. о устројству судова и чл. 18 Уредбе о убрзању рада. Џо овим законским прописима они су надлежни:

1. за све стварне (реалне) тужбе, које штите стварна права, кад вредност спора прелази 500 динара код спорова о покретности и 200 динара код спорова о непокретHOCTH. Од овога се изузимају: а/ спорови о пољским службеностима 3a које су искључиво надлежни OIштински судови, 6) спорови који спадају у надлежност судије појединца, и в) спорови о општинским утринама, испустима и прогонима за које су надлежни првостепени судови без обзира на њихову вредност.

2. За све личне тужбе, које штите тражбена (облигациона) права кад вредност тражбине прелази суму од 506 дин. Изузимају се спорови који спадају у надлежност судије појединца.

3. За статусне и породично правне тужбе. Овде спадају спорови: а) који се тичу правног положа-

будо

ја једног лица (својство брачнога; или небрачног детета, ожењеног или удатог лица, малолетство и тд.), и 6) спорови о породично правним односима. Изузимају се спорови о важности, разводу и по- ништају брака, који спадају у надлежност духовних судова. (В. Брак).

4. За све спорове о наслеђу, без обзира на њихову вредност.

5. За трговачке спорове, са изу зетком оних који спадају у надлежност београдског трговачког суда и судије појединца.

6. У надлежност првостепених су-

дова по грађанским предметима спа-

дају најзад и спорови због неуредпих јавних продаја непокретности. (В. продаја).

Надлежност првостепених судова У кривичним предметима одређена

је законом о поступку судском у ~

кривичним делима, законом о густројству судова, полицијском уредбом и појединим специјалним законима. Из ових законских прописа изла-

, да су они надлежни:

1. За вођење извиђаја и истрал га у овим случајевима:

а) кад се дело учини при судском ислеђењу или на презрео – S 5 201 и 202 Кр. с.

6) по тражењу истражне полиц. власти или М. У. — 5. 922. Кр. СИТ.

в) за кривична дела предвиђена појединим специјалним законима. (В Државни службеници, Зборови јавни, Избори, Хајдучија, Штампа).

2. за доношење одлука у прелазном поступку, т. Ј. OJL стављања оптуженога под суд па до главног претреса. (Овде спадају одлуке:

а) о стављању оптуженога под“ суд, у притвор и оков, и одлуке о! јемству (5 5 161, 168, 170—171, 173. 175, 177 Кр. С. [1]. (D. Притвор.)