Policiski rečnik : Knjiga treća M — Š

Tan : 499

смених доказа о свом праву и праву ранијег држаоца, онда ће поднети доказе какве има: позвати се на сведоке и навести друге основе, којима би своју молбу поткрепио.

У том случају општински ће суд саслушати уступитеља (ранијег сопственика), ако је у његовом домашају, суседе имања, најближе сроднике уступитељеве и остала потребна лица, и прикуџиће потребне податке, ако се налазе и код других власти, паакопо учињеном извиђају и слободно, оцени поднесених доказа и утврђених навода нађе, да је право молиоца доказано тапију ће саставити и по предњем члану 0ог Правилника потврдити.

Члан о. Ако општински суд по оцени свих поднетих доказа и навода молиочевих, и пошто учини потребан извиђај, нађе да наводи молиоца убаштињења нису утврђени и да не може да стави предвиђену потврду на тапију, он ће цео предмет послати надлежном првостепеном суду са својим извештајима и разлозима са којих не може тапију, потврдити, на даљи поступак, а неће сам молиоца од убаштињења одбијати. Члан 6. Кад општински суд састави тапију и стави предвиђену потврду, а надлежна полицијска: власт овери потписе чланова и печат општинског суда, тапија се подноси на потврду ~ надлежном првостепеном суду.

Члан 7. Првостепени суд кад прими тапију од општинског суда, и сам ће све наводе и доказе оденити, па ако нађе, да је све испуњено, што се ва потврду тапије тражи, нарочито ако је мо„лилац поднео јавне исправе, и

протекне рок за протест интересованих лица (чл. 15 овог Правилника) потврдиће тапију, на молиоца. Члан 5. Ако је молилац убаштињења поднео приватну исправу, за доказ прибављања, или исправу било приватну било јавну, али | која не гласи чисто и јасно на“ уступлење дотичног добра у својину „већ говори о пуномоћству, дугу и залози непокретног добра, a о праву на интабулацију или на ма коју, другу врсту обезбеђења, | а молилац тврди да му је Ho таквој исправи у ствари уступљена својина, онда ће првостепени суд позвати издаваоца такве исправе и саслушати га, ако Je приватна исправа о томе: да је призна за своју, а ако исправа не | гласи на уступлење, онда да призна да ли је заиста том исправом молиоцу уступлење учинио.

Ако издавалац такве исправе неће да предстане суду на саслушање, или није у нашој земљи, онда ће му првостепени суд, ако му није познат заступник издаваоца, одредити заступника OJ незаинтересованих способних лица, којега може предложити и општински суд. Таквом заступнику издаваоца суд ће доставити писмено извешће: да ће у року од два месеца од достављеног му, · извешћа, потврдити тапију на молиоца, ако од његове стране не“ буде никаквог протеста, и поднетих противдоказа, а суд стекне уверење да је по тим исправама и извршеном ислеђењу имање заиста било устушљено у, својину, а при том буду испуње- ни и сви остали услови, који се за потврду, тапије траже.

Ако издавалац приватне исправе не призна исту за своју па

32%