Policiski rečnik : Knjiga treća M — Š

Tan

жели да се из земље исели, или је поднео уверење од Мипистарства за Аграрну Реформу да је као сиромах тражио од Министарства земљу За насе љазање и да му је то одобрено, опда ће првостепени судови вршити – пренос дотичног имања без обзира на S 471. грађ. суд. поступка.

Члап 14. Садањи држаоци непокретних добара у Јужној Србији којима је имање уступљено од г јануара 1917 године до 1 априла 1925 године могу тражити условно убаштињење по % 297 Грађ. Зак. на иста добра и по самом уверењу суда и одбора општине, у чијем се реону налази исто имање: да то добро имају у својој државини или да су га имали.

Решење о одобреном условном убаштињењу доставиће се ранијем сопственику, ако је у земљи, ипаче његовом заступнику.

У року од шест месеци, од извршиости тога решења, потражилац овог условног убаштињења дужан је првостепеном суду подпсти доказ: или да је тражио редовно убаштињење на исто имање, по овом Правилнику, или да је повео спор за правдање овог условног убаштињења. По исходу тога коначног убаштињења или спора, сматраће се, да је ово условно убаштињење оправдано или да није, и да га као такво треба избрисати из иптабулационих књига.

Члан 15. Онај који налази да су му ма по ком основу повређе“ на права тражженим убаштињењем, може против тога уложити писмени протест са доказима код општинског суда у року од месец дана, а код првостепеног суда у року од два месеца, рачунајући

501

Tar

те рокове од дана објаве, која ће се истаћи о траженом убаштињењу (чл. 21. овог Правилника).

Члан 16. Сваки уложени протест код општинског суда, тај ће суд послати првостепеном суду, да га има у виду приликом своје потврде.

Члан 17. Уложени протест не

задржава рад судова, прописан 0вим Правилником, већ само коначно решење о потврди траженог убаштињења. :

Члан 18. При извиђају Да ли има места потврди тапије на молиода, као и у споровима, који би отуда произашли, могу се као доказ употребити сведоци без обзира на вредност и без обзира на остале прописе грађ. суд. пост. о ограничењу доказивања сведоцима. У колико ће исказивање сведока важити, оставља се суду да одени, који ће при томе вредност истих опредељивати по свом слободном убеђењу, с обзиром на све околности.

Члан 19. Сва лица, која желе да се убаштине по овом Правилнику, дужна су предузети предвиђени поступак за убаштињење у року од три године од објаве овог. Правилника у ,,Службеним Новинама“, јер иначе, после тога рока, губе право да се користе повластицама предвиђеним у овом Правилнику.

Члан 20. Општински и првостецени суд, кад им се поднесе молба за убаштињење по овом Правилнику, дужни су одмах увести у. нарочито за то спремљену књигу по реду пријаве: име и презиме молиоца убаштињења, име и презиме претходника, од кога овај доводи право, основ прибављања, доказе, назив имања, место где