Policiski rečnik : Knjiga treća M — Š

Шко

Чл. Г7. За подмирење – школских потреба, свака школска општина има школску благајну, у коју улазе:

1. суме које окружни одбор, или политичка општина дају сваке године за школске потребе;

7. приходи од школског имања, од ручног рада, или од чега другог што припада школи; ·

5. приходи од новчаних казни, према овоме закону;

4. приходи од добровољних прилога или од завештања.

Чл. 8. Поред земљишта и вграда, које свака, школска општина даје за школу, школа може имати и друго имање, које јој уступи политичка општина, или завештаЈу поједини добротвори, или га школска општина нарочито –купи за издржавање школе. Приходи од овог школског имања утичу у школску благајну.

Школско се имање не може отуђити ни задужити без одобрења Министра Просвете, нити се може на друго што употребити осим школе. Школа се мора на њ. убаштинити у року од годину дана.

Ако би се из једне школске општине издвојила нова школска Општина, онда ова има права на накнаду у новцу или материјалу, по међусобном споразуму и ли по решењу окружног школског одбора, против чијег реше ња нема места жалби .

А ако би нека школска општи“ на, која има школско имање, престала, онда њенс имање припада оној школској општини, с којом се споји.

Школско се двориште може употребити само за одмор и игралиште дечје.

LIJI.

19. Школска општина може:

Шко

основати школски фонд, ради из државања сиромашних ученика.

ученица у својој школи и ради. приређивања школских екскурзи ја. У овај фонд улазе приходи од светосавских и других школских забава, од поклона и 3а– вештања, и оно што политичка: општина даје у ове сврхе.

Фондом рукује школски – од= бор преко свога благајника, према правилима која Министар проПише." 1. Ученици.

Деца се уписују у школу почет ком месеца маја сваке год. У прв разред основне школе уписују се ва рошка деца кад узму седму, сеоска деца кад узму осму годину живота. Мушка деца преко 11 женска преко Г год. не могу с примити у први разред.

Уписани ученици и ученице дуг жни су уредно похађати школу за све време школовања, а о њиховом“ прелазу у старије разреде одлучује школски надзорник приликом | за вршпог прегледа – школског рад (Чл. 274—75).

Једном уписани ученик може из школе исписати само у овим слу чајевима: а) ако пати од неизлечиве: болести или од такве болести која би била опасна по друге ученике; 6) ако је без родитеља а уз т0 сиромашног стања, и в) ако због понављања разреда престарес за школу (кад мушкарац пређе 18 а девојчица 14 год.). Одлуку о ово ме доноси школски надзорник по предлогу месног школског одбора; а у случају болести на основу“ верења надлежног лекара (чл. 26

Деца која се уче код куће илу приватпим заводима морају полаг ти па крају сваке школске године a испит у државној основној школи (Чл. 27).