Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

Ако су бирачи били раније куд-

од позвани или искупљени, мора-

ће се распустити најтаље шеснаест дана пре избора“.

Овај законски пропис, са изузет-

његовог последњег одељка, има

више карактер упута за власти него

стварне забране, јер закон не пред-

. виђа санкцију за непоступање no

ње може бити ог оцене само + киших управних власти, по што су · оне једино надлежне да цене да ли : - Vocoje 0 БЕШЕ ке опасности“

аконом. 0 АЕ ма и посла шка одређене.

Суштина. тајног гласања састоји се у Томе. да се не зна за кога је бирач гласао. Да. би се ово постигло, за"конодавац је у чл. 63 прописао нарочиту процедуру. које се сваки бирач мора тачно придржавати приликом гласања.

„Председник — вели се у овом члану — даје бирачу пре него што евај приступи гласању једну куглицу, и кад бирач прими куглиЦу, метнуће је у десну руку и затворити је. па са тако затвореном руком, прилазећи свакој кутији гредом, и у сваку кутију тако за— творену руку завлачити, а куглицу ће при том спустити у ону ку_ тију. на којој је прилепљена она · кандидатска листа, за коју он хоће ода гласа. Кад из последње кутије извуче руку. гласач ће је онда пред свима отворити тако, да сваки може видети да куглице у њој више нема и да је гласао. За време док бирач не сврши гласање

и председник и чланови бирачког одбора водиће старање да бирач не премести куглицу у другу руку и собом је однесе.

Чланом 100 прописано је:

„Бирач, који неће да гласа у сваку кутију. или који гласа јавно или ма на који начин повреди тајност при давању гласа, кагниће се новчано од 10 до 100 динара.

Простим говором или исказом да је ко за кога гласао, не сматра се да. је повређена тајност гласања“. Из овог законског прописа излази: а) Да је тајно гласање не само

право за бирача, већ и његова дуж.

ност, и 6) Да бирач може казивати га ко-

га је гласао.

Према чл. 67.: „Никаква власт не може ни у ком случају узета бирача на одговор за глас, који он на избору да нити од њега тражити да каже ва кога је гласао“.

Непосредно гласање значи да би- | рачи лично бирају народне посланике, док код посредног гласања они то чине преко других лица -— #082речника. Изузетак од овог принцина ~ учињен је за бираче, „који због какве тешке телесне мане“ не би могли гласати на изложени начин, и којима с тога. закон допушта, да пред бирачи одбор приведу пуномоћника. који ће место њих дати глас. О своме бирачки одбор доноси одлуку и уноси је у записник (чл. 63).

Под општим гласањем — општим правом гласа — подразумева. се рав- ноправност свију друштвених класа, без обзира на њихово имовно стање, положај и величину порезе (ценз) у погледу бирачког права. Ово право, као што је раније поменуто, имају, по правилу. сви наши држављани па рођењу или прирођењу, који су на вршили 921 годину.