Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

M36

Према. чл. 1, 28 'и 29 привременог закона за изборе свих општинских часника у границама раније Краљевине Србије и окрузима: – белопољском, беранском, метохијском и плеваљском од 12 маја 19920 год. (Олужбене Новине од 15 маја 1920. Тод.), и чл. 5За и 53 6 зак. о општинама, и ови избори врше се општим, тајним, једнаким и непосредним гласањем на три тодине. Право гласања имају сва лица која су уведена у сталне бирачке спискове, а све општине засебне су изборне јединице.

Свака општина има предгедника и најмање два кмета, а општина. бе0градска још и подпредседника. У општинама, састављеним из вароши и села, или из више села, мора бити онолико кметова колико је места, и морају бити из ових места (чл. 100 зак. о општинама).

Број одборника одређује се према, броју правних гласача, и износи:

а) у општинама до 500 правних гласача, 18; од 500—1000 закључно 24: преко 1000 — 36. Општика, београдска, има, 45 одборника, (Чл. 70).

У општинама, које су састављене из више села, или из вароши и села, број одборникасразмеран је броју правних гласача, које има варош или село (Чл. 53 2 и чл. 70).

Дан избора. Овај дан за, опште ивборе одређен је самим законом за #3боре: председника, O кметова и одборника у општинау. састављеним из једног места, као А за избор председника. и одборника. у општинама, које су састављене из више места, Та је трећа недеља месеца августа по истеку сваке Треће PO. дине од последњих избора. По чл. 12. закона, о бирачким списковима, И општински избори наређују се УКА„Избори варошких, односно | своских кметова у општинама, саставље-

197

Изб

ним из више села, или из села и варо-

ши врше се „у прву недељу и дане за овом после ових избора“ на сеоским односно варошким састанцима. (чл. 28 привр. закона, за изборе свих општ. часника). Тачан дан утврђује · општински одбор (чл. 53 г зак. о оп-

штинама). |

За накнадне и ~ ванредне изборе вреде наређења чл. 53, 546, 54п, 148, 149 и 151, по којима ове изборе одређЂују у границама, закона, – ошптински или окружни одбори (noć; тедњи само у случају чл. 151). 1.

Одредбе закона о изборима члано- | ва обласних скупштина, по којима се бирачи не могу позивати пред изборе на, заједничке скупове (кулук, војничке вежбе и т. д.) вреде у свему и за ове изборе (ч. 27. привреме(HOT закона).

Гласачка места. У општинама, које имају до 800 правних гласача, постоји свега, једно гласачко место, а у општинама преко 800 правних гласача, гласање се врши на више места по одељцима, према, месту стано- вања, бирача, и сваки од ових одељака чини једно гласачко место.

Пошто се и општински избори врше по истим бирачким списковима по којима се врше ивбори за народ- | не посланике, то су “ гласалчка, места. иста, за, оба, избора. (чл. 50. зак. о Из- = бору народ. посл.). ЈЕ

Општински суд дужан је обзнанити место где ће се и зграду у којој ће – се гласати у објави, којом обзнању« је сам дан избора (чл. 54).

Материјал за гласање исти је као и код избора народних | посланика | (чл. 30 привр. закона за изборе ОВИХ | општинских часника).

Кандидатске листе. И овде се тла – сање врши по утврђеним кандидат. | ским листама, које предлажу: |

а) За председника, кметове H OJ борнике у општинама које имају до |