Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

Жан

даљом годином службе – увећава се _ по 3%. После навршених 30 година службе, жандарми добијају као пензију целу последњу плату са додатком на рок службе. Ни у ком случају пензија не може бити мања од 480 · динара. на годину. Године проведене у жандармерији, за време балканског и европског рата рачунају се за пензију двоструко.

Ако би жандарм постао неспособан за, сваки рад услед повреде задобијене у вршењу службе, има право на пензију од 480 динара годишње, ако није навршио 10 година службе. ПЏензионисани жандарми имају још и додатак на стан, који се одређује према величини пензије.

Жандарм може бити стављен у пензију: а) по молби: кад наврши 30 година службе или 55 година, старо· сти, и 6) у интересу службе: кад телесно или душевно онеспособи за службу или кад наврши 60 година старости и због болести, није вршио службу годину дана без прекида. (ЧЛ. 11. 12, 13, 14. 19, 20, 24, 25, 27).

Удовичка. пензија. одређује се према, износу последње плате и додатка на рок службе умрлог жандарма, и не може бити мања од половине оне суме коју би умрли уживао као личну пензију. Ни у ком случају пак не може бити мања, од 800 динара на годину. Уз пензију следује и додатак на скупоћу и стан као и породицама осталих државних службеника. = Удовица жандарма, који није стекао право на пензију, а који у вршењу службе погине, или оболе и од болести умре, има право на годишњу пензију од 800 динара, без обзира. на. време које је њен муж провео у жанхармеријској служби, Ако је погинули или умрли жандарм имао право на пензију, његова удова добија пензију за 50 % већу од оне, коју би ина-

18

Жел

че имала. За нарочите заслуге жандарма, који у вршењу службе погине, или буде рањен и од раве умре у току од године дана, може се његовој удови дати као пензија цела његова последња, плата и додатак на рок службе.

Поред пензије, удовице жандарма, добијају још из жандармеријског пензионог фонда и додатак. на децу, који износи 5 њихове пензије за свако брачно или позакоњено | дете. Из овог фонда одаје се најзад и помоћ за погребне трошкове сваког активног или пензионисаног жандарма, према последњој плати и додатку на рок службе.

Право на удовичку пензију престаје: а) кад се удовица преуда; 6) кад умре, и г) у случајевима у којима жандарм губи право на личну пензију (чл. 7, 14, 29, 30, 31, 392, 33, 34, 39, 55).

Железнице. У железничко саобраћајној уредби за превоз путника, животиња, пртљага и експресне тобе, о д1. јула 1990. т. (Сл. Нов., Бр. 164), са. изменама и допунама од 30. августа, 1923. г. (Сл, Нов., Бр. 211) налазе се ове важније одредбе:

1. Опште:

а) Железница ~ одговара. за своје људе и друга лица, којима се служи при вршењу превоза (5 4);

6) Спорове између публике и железничког особља. решава: на, станицама, надзорни чиновник, а за време вожње влаковођа. (5 8);

2) Превоз путника:

в) Лица, која се не држе пропи- | саног реда или се не покоравају на- | редбама службеника – или се пона- | шају непристојно, а нарочито пија-