Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

2. Извршење пресуда избраних u "духовних судова (8 448 Гр. С. П. и Чл. 10. зак. о ср. и град. суд.);

3. Извршење пресуда Берзанског – Суда (чл. 144. статута Београдске ш Берзе);

4. Извршење извршних решења пресуда Главне Контроле, страних судова GO сбу од наших судова добили право на извршење, и општинских судова Y колико је потребно извршење из непокретности (5 13. Гр. С. П. и чл. 10 зак. о ср. и град. суд.).

5. Извршење решења првостепенчт судова о удејствовању | забрана, притвора дужника и обуставе (SS 403, 414 и 421 Гр. OC. IL);

6. Извршење ~ решења првостепенит судова 0 попису – стецишних маса, као и наредаба о продаји стецишних имовина (8 40 зак. о стедишном поступку). | У местима где постоје срески и _ традски судови, сва ова извршења спадају у њихову надлежност (8 10. зак. о среским и градским судовима). Према решењу Касац. Суда од 1 маја 1922 год. Бр. 3101, срески и градски судови надлежни су за извршење пресуда избранит судова и у случајевима. „кад је у питању подела и уступљење имања, као извршење пресуде избраног суда. (В. Дуж ник, Забране, Избрани Суд, Обузгава.)

Одлуке по грађан. суд. поступку.

Ове одлуке најмногобројније су, и поглавито (се! односе на фриватноправна потраживања, која се у највише случајева реализују принудним путем — преко полицијских власти. Њихово извршење бива или по званичној дужности или на молбу заинтересованих лица.

По званичној дужности извршују се: решења донета по кратком поступку на основу јавних исправа и по

24

меницама (5 454 и 457); забране (5 403), решења о притвору дужника. (5 415) и о обустави (5 425). Ове одлуке суд по званичној дужности шаље полицијским властима, на, иИзвршење, и ове су дужне извршити их у року који закон предвиђа или који суд одређује у границама, закона. Према 5 461, по званичној дужности наплаћују се и судске таксе и дангубе за сведоке и вештаке.

За: извршење свију осталих одлука, донетих по трађанском судском поступку за, чије је извршење надлежна полицијска власт — пПотребна је молба заинтересованог лица, коју предвиђа 5 462. Гр. С. П., у коме се вели:

„Који оће да му се изврши пресуда или решење, поднеће га суду, који ће на истом написати „извршно“, и потписати се. Ово решење или пресуду предаће парничар после на извршење полицијској власти, која ће назначити на, њој кога, је дана примила, и даће на то признаницу. Ако је тужитељ јавна каса она ће назначити на решењу или пресуди полицијској власти поднесеној, који су и колико су проценили овакву зваложену непокретност".

Из овог законског прописа излази, да полицијске власти не могу приступити извршењу пресуда и решења, која нису оглашена за извршна - на којима нема извршне формуле. У закону се не вели који је суд, првостепени или апелациони (за своје пресуде), надлежан за. став- | љање ове формуле, и ко ће је пот- – писивати у име његово, али је прак- | сом уобичајено, MA ову формулу | стављају првостепени судови а, пот- | писују њихови пријавници (Видети · распис Мин. Ун. Дела од 25. августа. —