Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

Изв 228 Изв.

вилан рад оваквог чиновника

има кривица и до његовог старе-

шине, и он ће се овако казнити.

Осим Тога; овакви ЧИНОВНИЦИ OJI-

товарају и за штету и трошкове,

које својим неправилним ~ радом проузрокују, о којима ће.судити

редовни судови...“ (Видети чл. 18

Устава).

Чланом 17. уредбе о убрзању рада код судских и иследнихг власти прописано је:

„Општински часници који пе изврше пресуду како наређује 5 24 трађан. суд. пост. казниће се са 25 до 200 динара. Казну изриче првостепени суд чија је одлука извршна."

По 5 24. грађан. суд. пост. за извршење пресуда општинских судова надлежни су сами ови судови, изузев случаја кад се оне морају Извршивати из непокретног имања, За неизвршење пресуда у одређеном року надлежна – полицијска власт могла је, по овом законском пропису и по тужбама приватних тужилаца, кажњавати | одговорног „судију“ новчаном казном од 5 до 50 динара, у корист општинске касе, Наведеним чланом ово право одузето је од полицијских власти и пренето на првостепене судове, те је на овај начин и пропис 5 24. грађ. суд. пост. у овом делу трећуско измењен. За, извршење општинских со, да из непокретности надлежне су полицијске власти (5 13 грађ. суд. пост.) и срески и градски судови. (В. Градски и срески судови.)

По 5 465. грађ. суд. пост. без судске пресуде или решења може се:

„1. прикупљати државни порез

и e

. општински прирез;

3. наплатити калдрма, која, би испред чијег добра по нарелон | власти начињена била;

4. могу се извршивати решења | полицијских и других о админи- | стративних власти;

5. може се ђумрук наплаћи | ; вати; и

6. штета, која би се према. 5. 484 новом продајом показала.“ | | Одлукама RKacamn. Суда обрани њено је:

а). У 8 465 грађ. суд. пост. по! бројане су тражбине које се без! судске пресуде односно – решења! могу наплаћивати: али о приватна! потраживања. у томе законскоме пропису нису поменута, те се! према томе наплата њихова не“ може вршити ни у ком случају – пре него што се о томе од надлежне власти донесе одлука. (Бр.

12260/1910. г.), и

6) „Према тач. 6. 5 465 грађ.“ суд. пост. накнада штете произа-“ шле новом продајом у смислу 5 484 грађан. суд. пост. наплаћује“ се од првога купца на старој Hpoдаји егзекутивно без судске upej суде“ (Бр. 8278/1902 г.).

Разуме се већ, да решења поли цијских и других администра ; них власти „о којима је реч у тач. 4., морају бити извршна,

Законом о изменама % допунама у закону о устројству судова од 30.. јануара 1922. год. (Ол. Нов. Бр. 37), прописано је: с

„а) Парничар, који хоће да траг жи извршење одлуке турског суда по грађанским парницама, дужан је претходно – обратити ces молбом за извршење, суду онога: округа који је надлежан за место, с где је било седиште турског суда, чија одлука има А се ano. ши. Суд ће најдаље у року од 1! дана позвати осуђеног дужника.